Co dalej z rosyjską NTW?
Przedstawiciele dwóch stron konfliktu o kontrolę nad rosyjską telewizją NTW - dotychczasowego i nowego kierownictwa - nie byli w stanie osiągnąć kompromisu w czasie piątkowego spotkania.
Rozpoczęte w piątek rozmowy w ramach komisji pojednawczej trwały godzinę i zakończyły się fiaskiem. _ Choć możliwości porozumienia nie zostały w pełni wyczerpane, komisja więcej nie będzie się już spotykać_ - poinformował przedstawiciel nowej Rady Dyrektorów, Aleksandr Kazakow.
W Moskwie trwa protest dziennikarzy NTW, którzy utrzymują, że wybory zarządu spółki odbyły się bezprawnie i miały na celu wprowadzenie kontroli państwa nad wolnymi mediami w Rosji.
Ted Turner - amerykański potentat medialny, założyciel amerykańskiej sieci informacyjnej CNN, kupił ostatnio mniejszościowy udział w rosyjskiej telewizji NTW od poprzedniego współwłaściciela stacji - Wadimira Gusinskiego, który czeka obecnie na ekstradycję w Hiszpanii.
Natomiast znany rosyjski oligarcha Borys Bieriezowski, w liście do dziennikarzy NTV zadeklarował gotowość przekazania im pasma kontrolowanej przez siebie stacji TV-6. W środę Bieriezowski spotkał się w Hiszpanii z kontrolującym dotąd NTV Władimirem Gusinskim.
Agencja Interfax podała, że biznesmeni przedyskutowali sprawę ewentualnego połączenia swoich rosyjskich stacji telewizyjnych - należącej do Gusinskiego sieci regionalnej TNT i kompanii TV-6 Bieriezowskigo w jedną dużą ogólnokrajową stację.
Gusinski i Bieriezowski zrobili fortuny finansowe w Rosji w latach 90. i przez długi czas - za prezydentury Borysa Jelcyna - odgrywali olbrzymią rolę polityczną. Jednak nowy prezydent Władimir Putin rozpoczął walkę z biznesmenami - obu prokuratura rosyjska oskarżyła o przestępstwa finansowe i wydała za nimi listy gończe.
W Rosji wiele obaw wzbudza możliwość wykupienia przez Turnera większościowego pakietu akcji. Przeciwko temu wystąpiła w piątek grupa rosyjskich deputowanych do parlamentu. _ My posłowie Dumy uważamy, że otrzymanie kontroli nad najpoważniejszym medium przez obcokrajowca jest niedopuszczalne, zagraża narodowym interesom i informacyjnemu bezpieczeństwu kraju_ - napisali w specjalnym oświadczeniu.
Również większość Rosjan jest za tym, by telewizja NTW pozostała w rosyjskich rękach - wynika z badań przeprowadzonych przez Rosyjskie Centrum Badania Opinii Społecznej. 60% badanych wyraziło niezadowolenie, że Turner kupuje akcje telewizji, 8% uznało, że jest to korzystne. Dla 19% badanych, kwestia, do kogo należy telewizja, nie ma żadnego znaczenia. (mon, reb)