Trwa ładowanie...

Co dalej z obrońcami Azowstalu? Szef wywiadu ujawnia

Szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow, który jest odpowiedzialny za wymianę ukraińskich obrońców z Azowstalu, powiedział, że ma nadzieję uwolnić "znaczną liczbę" ukraińskich więźniów "w najbliższej przyszłości". Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło ponad 2,5 tys. osób, w tym żołnierzy pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawicieli innych formacji.

Co dalej z obrońcami Azowstalu? Szef wywiadu ujawniaCo dalej z obrońcami Azowstalu? Szef wywiadu ujawniaFot: Pułk Azow
dgwduil
dgwduil

- Znamy losy prawie wszystkich jeńców. Jesteśmy zaangażowani w ich uwolnienie. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczą ich w swoich domach - powiedział Budanow na antenie krajowej telewizji. Dodał, że nie chodziło o jedną wielką wymianę. - Chodzi o stopniową wymianę tych więźniów. To nie będzie wymiana od razu. Będzie kilka etapów. Małe wymiany trwają cały czas - podkreślił.

Szef wywiadu zdradził, że najtrudniej dojść ze stroną rosyjską do porozumienia w sprawie dowódców. - Jeśli chodzi o szeregowych, pytania są znacznie łatwiejsze. Jeśli chodzi o szefów jednostek, jest to o wiele trudniejsze - przekazał. Budanow powiedział również, że zna dokładną liczbę Ukraińców w niewoli, ale nie podał liczb.

Jeńcy przebywają w obozie w Ołeniwce

Większość ukraińskich jeńców wojennych z mariupolskiego Azowstalu przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim.

- Od czasu do czasu niektórzy są stamtąd wywożeni w celu przeprowadzenia czynności śledczych - podał Budanow. Wcześniej rosyjskie media rządowe, powołując się na źródła, podawały, że dowódcy z Azowstalu, m.in. z pułku Azow Gwardii Narodowej, zostali przewiezieni do moskiewskiego aresztu Lefortowo.

dgwduil

Twierdza Azowstal

Obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, w maju trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że "ma zostać uratowane życie żołnierzy". Ewakuacja z terenów kombinatu odbywała się w dniach 16-20 maja.

Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło ponad 2,5 tys. osób, w tym żołnierzy pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawicieli innych formacji.

Rząd Ukrainy zapowiedział, że jeńcy mają zostać wymienieni na rosyjskich żołnierzy, i zapewniał, że sprawę traktuje priorytetowo.

dgwduil

Bliscy obrońców Mariupola apelują do władz i organizacji międzynarodowych, by wpłynęły na Rosję, obawiając się o los jeńców i warunki ich przebywania, i domagając się wymiany i ich powrotu do domu. Wbrew wymogom konwencji genewskiej nie mogą się oni kontaktować z rodzinami. Nie dopuszczono do nich także przedstawicieli Czerwonego Krzyża, by mogli niezależnie zweryfikować warunki przebywania jeńców.

źródło: PAP

Ukraina wygra wojnę? "Rosjanie mogą sobie pozwolić na jeszcze większe straty"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgwduil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dgwduil
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj