Trwa ładowanie...

Azowstal pozostaje niezdobyty. Oto powód

Zakłady Azowstal od tygodni pozostają ostatnim punktem oporu Ukraińców w Mariupolu. Kombinat okazał się wyjątkowo wytrzymały i wciąż zapewnia schronienie setkom żołnierzy, mimo że wciąż spadają tam rosyjskie bomby. - Azowstal był budowany w czasach zimnej wojny, miał zapewnić możliwości przeniesienia produkcji pod powierzchnię ziemi na czas konfliktu zbrojnego (…). Zakład dysponuje tak skonstruowanymi podziemiami, żeby wytrzymały uderzenia bomby jądrowej - tłumaczy generał Waldemar Skrzypczak.

Azowstal wciąż pozostaje niezdobyty. Oto powód Azowstal wciąż pozostaje niezdobyty. Oto powód Fot: STRINGER
d4mc225
d4mc225

Były dowódca Wojsk Lądowych w rozmowie z "Faktem" mówił, że Azowstal został zaprojektowany nie tylko jako zakład przemysłowy, ale też jako gotowa do długotrwałego oblężenia twierdza. Co ciekawe, jak mówi, kombinat powstał w czasach zimnej wojny, gdy tereny dzisiejszej Ukrainy były częścią ZSRR.

- Rosjanie przygotowywali się do wojny atomowej, a Azowstal miał w tej wojnie atomowej rolę do spełnienia (…). Zakład ma podziemia, schrony, labirynty tak zabezpieczone, że ich konstrukcje wytrzymują najcięższe bomby - powiedział gen. Skrzypczak w rozmowie z dziennikiem.

To dlatego - jak dodaje - żołnierze Putina zrzucają tam tak ogromne ilości ładunków wybuchowych. - Uciekają się do używania bomb fosforowych, paliwowych, magnezowych, których ładunek może nie tylko wysadzać i rozrywać, ale i przeciekać przez pomieszczenia, nieszczelne ściany, wywołując pożary. Oni chcą wywołać gwałtowne pożary w tych podziemiach - tłumaczy generał.

d4mc225

Zobacz też: Franciszek za Moskwą? "Jan Paweł II dawno byłby już w Kijowie"

Tajemnica Azowstalu. "Gigantyczny zakład pracy"

Z kolei generał Mirosław Różański mówi w rozmowie z "Faktem", że na korzyść obrońców Azowstalu działają też rozmiary zakładu oraz dokładna znajomość całego terenu kombinatu.

- To gigantyczny zakład pracy o infrastrukturze, która jest bardziej złożona niż teren zurbanizowany - mówi. - Zawsze łatwiej prowadzić działania broniącym się w terenie zurbanizowanym niż atakującym, bo broniący może wykorzystać całą infrastrukturę do ukrycia się i zorganizowania różnego rodzaju pułapek - dodaje.

d4mc225

Były dowódca generalny Sił Zbrojnych podkreśla też, że ogromne znaczenie ma ponadto determinacja i morale obrońców Azowstalu.

Przeczytaj też:

Źródło: fakt.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4mc225
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4mc225
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj