Trwa ładowanie...
d3d319u

Cimoszewicz: będą pieniądze dla polskich rolników

Przyznanie dopłat bezpośrednich rolnikom z nowych państw członkowskich UE, w tym z Polski, jest "praktycznie przesądzone" - oświadczył w poniedziałek szef polskiej dyplomacji
Włodzimierz Cimoszewicz po rozmowach w Komisji Europejskiej.

Share
d3d319u

_ Sprawa samego istnienia dopłat bezpośrednich jest praktycznie przesądzona, natomiast gdy chodzi o szczegółowe ujęcie, należy poczekać do oficjalnego stanowiska Unii_ - powiedział po spotkaniach z komisarzami ds. poszerzenia Guenterem Verheugenem i ds. rolnictwa Franzem Fischlerem.

Rządy unijne stały dotychczas na stanowisku, że rolnikom z nowych państw członkowskich w pierwszych latach po przystąpieniu do Unii takie dopłaty się nie należą. Gdy wprowadzano je w 1993 roku były bowiem rekompensatą za obniżki cen płodów rolnych.

Obecnie stały się jednak instrumentem wsparcia dochodów rolniczych nie związanym bezpośrednio z produkcją i stanowią już około trzech czwartych wszystkich subwencji rolnych, wypłacanych z unijnej kasy. W wypadku Polski w pełnym wymiarze mogłyby sięgać, według różnych szacunków i metod liczenia, 2,5 - 4 mld euro rocznie.

d3d319u

Przedstawiciele Komisji Europejskiej coraz częściej zapowiadają, że zaproponują przyznanie nowym członkom dopłat od pierwszego roku po wejściu do Unii, ale nie w pełnym wymiarze, lecz na zasadzie stopniowego obejmowania nimi naszych rolników.

Cimoszewicz powiedział też, że Fischler chce przedstawić państwom członkowskim Unii propozycje stanowisk negocjacyjnych na rokowania z czołowymi kandydatami, w tym z Polską, w rolnictwie już w styczniu 2002 roku. Nie wiadomo, ile czasu zajmie rządom unijnym uzgodnienie ostatecznych stanowisk, które zostaną przedłożone kandydatom.(reb)

d3d319u

Podziel się opinią

Share
d3d319u
d3d319u
Więcej tematów