Trwa ładowanie...
d20dbpz

Cimoszewicz: będą pieniądze dla polskich rolników

Przyznanie dopłat bezpośrednich rolnikom z nowych państw członkowskich UE, w tym z Polski, jest "praktycznie przesądzone" - oświadczył w poniedziałek szef polskiej dyplomacji
Włodzimierz Cimoszewicz po rozmowach w Komisji Europejskiej.

d20dbpz
d20dbpz

_ Sprawa samego istnienia dopłat bezpośrednich jest praktycznie przesądzona, natomiast gdy chodzi o szczegółowe ujęcie, należy poczekać do oficjalnego stanowiska Unii_ - powiedział po spotkaniach z komisarzami ds. poszerzenia Guenterem Verheugenem i ds. rolnictwa Franzem Fischlerem.

Rządy unijne stały dotychczas na stanowisku, że rolnikom z nowych państw członkowskich w pierwszych latach po przystąpieniu do Unii takie dopłaty się nie należą. Gdy wprowadzano je w 1993 roku były bowiem rekompensatą za obniżki cen płodów rolnych.

Obecnie stały się jednak instrumentem wsparcia dochodów rolniczych nie związanym bezpośrednio z produkcją i stanowią już około trzech czwartych wszystkich subwencji rolnych, wypłacanych z unijnej kasy. W wypadku Polski w pełnym wymiarze mogłyby sięgać, według różnych szacunków i metod liczenia, 2,5 - 4 mld euro rocznie.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej coraz częściej zapowiadają, że zaproponują przyznanie nowym członkom dopłat od pierwszego roku po wejściu do Unii, ale nie w pełnym wymiarze, lecz na zasadzie stopniowego obejmowania nimi naszych rolników.

Cimoszewicz powiedział też, że Fischler chce przedstawić państwom członkowskim Unii propozycje stanowisk negocjacyjnych na rokowania z czołowymi kandydatami, w tym z Polską, w rolnictwie już w styczniu 2002 roku. Nie wiadomo, ile czasu zajmie rządom unijnym uzgodnienie ostatecznych stanowisk, które zostaną przedłożone kandydatom.(reb)

d20dbpz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20dbpz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj