Pogoda długoterminowa. Nowa prognoza z IMGW. Nie ma powodów do radości
IMGW przygotował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na czerwiec. Synoptycy przewidują, że temperatury przekroczą normy. Ale będzie też sporo opadów, a więc powodów do radości raczej nie będzie. Oto szczegóły pogody długoterminowej z IMGW.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów na czerwiec 2021 roku.
O ile cieplejszy niż w latach ubiegłych czerwiec daje powody do optymizmu, to niestety w niektórych regionach kraju suma opadów również przekroczy normę.
Prognoza długoterminowa na czerwiec
- Średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się w czerwcu powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010 - przewidują synoptycy.
- Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na północy kraju może być chłodniej i bardziej mokro, tam możliwa średnia temperatura w normie i suma opadów powyżej normy - dodaje IMGW.
Pogoda długoterminowa IMGW. Temperatura i opady powyżej normy
IMGW prognozuje, że normy średniej sumy opadów dla czerwca z lat 1981-2010 zostaną przekroczone w sześciu miastach. Chodzi o:
- Gdańsk
- Koszalin
- Olsztyn
- Suwałki
- Szczecin
- Toruń
Pogoda na najbliższe dni. IMGW: burze i grad zmierzają nad Polskę
Z kolei średnie normy dla temperatury zostaną przekroczone niemal w całym kraju, za wyjątkiem Gdańska, Koszalina, Olsztyna, Suwałk, Szczecina i Torunia.
Warto jednak zaznaczyć, że przekroczona średnia temperatura nie oznacza jeszcze upałów. Jak wynika z danych IMGW, średnie temperatury czerwca z lat 1981-2010 mieszczą się w przedziale 14-17,5 st. C.
- Prognoza czerwca ze średnią temperaturą powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C. Z kolei prognoza ze średnią "poniżej normy" nie oznacza np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C - wyjaśnia IMGW.
Można jednak zakładać, że gdy przewidywana jest średnia temperatura powyżej normy, to prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010. Podobnie sytuacja wygląda z sumą opadów.
Pogoda na czerwiec. To eksperymentalna prognoza IMGW
IMGW zaznacza, że długoterminowe prognozy obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić.
- Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych - zaznaczają synoptycy IMGW w wydanym komunikacie.