Cicha pomoc Marii Kaczyńskiej
Maria Kaczyńska wspierała wiele organizacji lokalnych i inicjatyw kulturalnych. Wybierała wydarzenia, które nie pojawiały się na pierwszych stronach gazet. Z dala od blasku fleszy - pisze "Rzeczpospolita". Uhonorowana "Medalem dla ludzi czyniących dobro", który bez zbędnych słów określa tę Skromną Wielką Damę.
Zobacz galerię: Pierwsza Dama RP
Pierwsza Dama była honorowym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy "Przywrócić dzieciństwo" im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka". Wacław Skudniewski, prezes fundacji, wspomina pierwszą damę jako osobę ciepłą i sympatyczną. Często kontaktowała się z nim w trakcie jego ciężkiej choroby. - Pani Maria Kaczyńska zapraszała nas do Belwederu. Wspierała dzieci upominkami. Razem z mężem przekazali 1% podatku na naszą organizację - wspomina Skudniewski.
Od początku prezydentury męża co roku uczestniczyła w spotkaniu świątecznym warszawskiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 109. Na mikołajki zapraszała dzieci mniejszości narodowych mieszkających w Polsce.
W lutym tego roku z okazji setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej pani prezydentowa została uhonorowana "Medalem dla ludzi czyniących dobro" przyznawanym przez Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie.
- Uznaliśmy panią prezydentową za kontynuatorkę idei Ireny Sendlerowej. Jej działalność na rzecz dzieci i skromność, z jaką to czyniła, ujęła nas - mówi pomysłodawczyni odznaczenia, nauczycielka Katarzyna Ludwiniak.
Zobacz galerię: Pierwsza Dama wróciła do Pałacu
"Nasz Pani Maria" mówi o Pierwsze Damie Mirosław Sator z Fundacji Pro Omnibus z Ciechocinka, organizator Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Impresje artystyczne". O fundacji Maria Kaczyńska dowiedziała się na pogrzebie Hanki Bielickiej. Zgodziła się na patronat. - Gdy przyjechała na festiwal pierwszy raz, i my, i dzieci mieliśmy wrażenie, jakby od zawsze była z nami. Miała serce dla dzieci niepełnosprawnych i one to wyczuwały od razu - wspomina Sator.
Zobacz galerię: Symboliczne miejsca pamięci Ofiar katastrofy
Maria Kaczyńska honorowym patronatem objęła m.in. Wielokulturowy Festiwal Galicja we Lwowie organizowany przez warszawską fundację Dziedzictwo, międzynarodowe tournée spektaklu "Arka Noego" Janusza Wiśniewskiego, Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie czy wystawę portretów osób z zespołem Downa Oiko Petersena, szczecińską "Jesień Schulza". W Muzeum Narodowym w Warszawie patronowała wystawom "Ale zabawki!" i "Rembrandt. Rysunki i ryciny w zbiorach polskich".