Trwa ładowanie...

Ciąg dalszy batalii o sądy w Sejmie. Drugie czytanie nowelizacji już o godz. 9

W piątek o godz. 9 odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach i prokuraturze. Poprzedniego dnia, podczas sejmowej komisji sprawiedliwości posłowie opozycji i Zjednoczonej Prawicy spierali się o nowe przepisy przez prawie 8 godzin.

Ciąg dalszy batalii o sądy w Sejmie. Drugie czytanie nowelizacji już o godz. 9Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d25z57s
d25z57s

Pierwotnie drugie czytanie miało odbyć się o godzinie 23 w czwartek. Do tego czasu nie zakończyła jednak spotkania sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która rozpatrywała projekt PiS.

Podczas obrad komisji z obu stron padały mocne słowa. W rezultacie jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz złożył wniosek o ograniczenie czasu wypowiedzi przy rozpatrywaniu każdej zmiany do 3 minut dla każdego klubu twierdząc, że "nie można anarchizować posiedzenia". Komisja go przyjęła. To wzbudziło ostry sprzeciw posłów opozycji, którzy oskarżali Piotrowicza i biorących udział w obradach posłów obozu rządzącego o blokowanie swobody wypowiedzi opozycji i niedemokratyczne działanie.

- Sejm ma służyć dyskusji, a nie przyklepywaniu tego, co pan minister przyniósł w teczce. Albo jesteście Sejmem i komisją, albo jesteście marionetkami - powiedział Robert Kropiwnicki.

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Przeciągające się obrady sprawiły, że drugie czytanie projektu nowelizacji odbędzie się w piątek. Do głównych zmian, które wprowadza należą m.in. zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Sądu Najwyższego ze 110 do 80 oraz umożliwienie kandydowania do SN sędziom nie posiadającym wyłącznie obywatelstwa polskiego. Nowelizacja ma też poszerzyć kompetencje prezesów sądów rejonowych, kosztem uszczuplenia uprawnień kolegiów sędziowskich.

d25z57s

Zmiany mają objąć też ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury i wprowadzić "nowy rodzaj aplikacji - aplikację uzupełniającą - w celu ułatwienia dojścia do zawodu sędziego lub prokuratora osobom posiadającym doświadczenie zawodowe w wymiarze sprawiedliwości, to jest referendarzom sądowym oraz asystentom sędziów i prokuratorów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25z57s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25z57s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj