Polska"Chrześcijanie będą jak Żydzi. A krzyża w sejmie nie będzie"

"Chrześcijanie będą jak Żydzi. A krzyża w sejmie nie będzie"

"Chrześcijanie będą jak Żydzi. A krzyża w sejmie nie będzie"
Źródło zdjęć: © PAP
22.10.2011 15:58, aktualizacja: 24.10.2011 10:28

- Kiedyś chrześcijaństwo oddawało przekonania, wartości i pragnienia większości. Dziś chrześcijaństwo na Zachodzie zaczyna stanowić subkulturę - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" John L. Allen, ekspert CNN do spraw Kościoła. Benedykt XVI nazywa to chrześcijaństwem jako kreatywną mniejszością - dodaje. Ekspert uważa, że tak samo jest w Polsce. - Przecież nie żyjecie w innym kulturowo świecie - stwierdza i dodaje, że "Chrześcijanie będą musieli przyzwyczaić się do tego, do czego Żydzi są przyzwyczajeni od wieków".

Zdaniem Allena w chrześcijaństwie zachodnim, czyli w Europie i USA, następuje przekształcanie się religii jako siły kształtującej kulturę większości w chrześcijaństwo jako mniejszość. - To dzieje się od pewnego czasu, ale teraz zbliżamy się do punktu kulminacyjnego - twierdzi ekspert.

W kwestii krzyża w polskim sejmie Allen mów: - Nie wiem, jaki będzie rezultat tej bitwy. Ale moja długoterminowa prognoza dla Polski jest taka, że ten krzyż pewnego dnia zostanie zdjęty - mówi. Swoje zdanie uzasadnia tym, że "w innych krajach Europy symbole religijne zniknęły z publicznych miejsc wiele lat temu". - I jestem gotowy założyć się, że stanie się to także w Polsce. Dni potężnego, uprzywilejowanego, korzystającego na współpracy z państwem chrześcijaństwa się kończą.

Allen uważa też, że sam Kościół jest odpowiedzialny za postępującą sekularyzację. - Kościół ponosi za to odpowiedzialność z trzech powodów. Po pierwsze – zbyt długo nie uznawał autonomii państwa. To sprawiło, że wielu ludzi zaczęło postrzegać Kościół jako instytucję polityczną. A polityka, jak wiadomo, dzieli. Po drugie – Kościół w krajach takich jak Hiszpania i Polska przez setki lat był monopolistą. A monopoliści są leniwi. Nie mają ochoty niczego zmieniać. Kościół w Polsce musi się nauczyć rywalizacji, konkurencji. Musi się zmienić. I po trzecie – Kościół jest wewnątrz głęboko.

Źródło artykułu:Wprost
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2212)
Zobacz także