Trwa ładowanie...

Choroba szalonych krów na Dolnym Śląsku. To pierwszy przypadek wykrycia BSE w Polsce od sześciu lat

Choroba szalonych krów (BSE) została wykryta na terenie jednego z gospodarstw w Mirsku na Dolnym Śląsku. To pierwszy przypadek wykrycia tej choroby na terenie Polski od sześciu lat. Sprawa została zgłoszona do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Krowę już ubito.

Choroba szalonych krów na Dolnym Śląsku. To pierwszy przypadek wykrycia BSE w Polsce od sześciu latŹródło: Domena publiczna
dwxjosz
dwxjosz

Choroba szalonych krów w Polsce

Przypadek wykrycia BSE na terenie Polski potwierdził Główny Lekarz Weterynarii i dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego prof. Krzysztof Niemczuk. - Potwierdziliśmy przypadek atypowego BSE. Przypadki atypowego BSE zdarzają się u starszych krów w wielu krajach – mówił.

BSE zostało wykryte u krowy w gospodarstwie w Mirsku (woj. dolnośląskie). Chora sztuka została już ubita i zutylizowana. Wykrycie choroby szalonych krów zostało zgłoszone do OIE. Według komunikatu organizacji, podejrzenie BSE stwierdzono 24 stycznia, a tydzień później chorobę potwierdzono laboratoryjnie. To pierwszy przypadek wykrycia BSE na terenie Polski od sześciu lat.

Choroba szalonych krów. Polska nie straci najwyższych statusów

Mimo stwierdzenia przypadku choroby szalonych krów Polska nie straci statusu kraju o znikomym ryzyku wystąpienia choroby. - Zgodnie z prawodawstwem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, BSE w formie atypowej nie ma wpływu na status Polski – wyjaśnił Niemczuk. Nie ma także mowy o tym, by Polska straciła status swobodnego eksportera wołowiny na rynek Unii Europejskiej i rynków trzecich.

Przypadek atypowego BSE podlega rejestrowaniu. - Takie sytuacje zdarzają się raz na jakiś czas. Występują one u starszych krów i nie są niczym nowym w państwach, które mają status znikomego ryzyka wystąpienia BSE – powiedział Niemczuk.

Choroba szalonych krów (BSE), fachowo gąbczasta encefalopatia bydła, zwalczana jest w Polsce z urzędu. Objawy choroby są mało wyraźne, niektóre zwierzęta mogą wykazywać przyspieszony oddech, wrażliwość na hałas, strach i agresję, zgrzytanie zębami, oblizywanie się i świąd skóry. U ludzi BSE może doprowadzić postać sporadyczną choroby Creutzfeldta-Jakoba (sCJD).

dwxjosz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwxjosz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj