Trwa ładowanie...
d4hel73

Choroba szalonych krów na Dolnym Śląsku. To pierwszy przypadek wykrycia BSE w Polsce od sześciu lat

Choroba szalonych krów (BSE) została wykryta na terenie jednego z gospodarstw w Mirsku na Dolnym Śląsku. To pierwszy przypadek wykrycia tej choroby na terenie Polski od sześciu lat. Sprawa została zgłoszona do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Krowę już ubito.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Choroba szalonych krów na Dolnym Śląsku. To pierwszy przypadek wykrycia BSE w Polsce od sześciu lat
Choroba szalonych krów na Dolnym Śląsku. To pierwszy przypadek wykrycia BSE w Polsce od sześciu lat (Domena publiczna)
d4hel73

Choroba szalonych krów w Polsce

Przypadek wykrycia BSE na terenie Polski potwierdził Główny Lekarz Weterynarii i dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego prof. Krzysztof Niemczuk. - Potwierdziliśmy przypadek atypowego BSE. Przypadki atypowego BSE zdarzają się u starszych krów w wielu krajach – mówił.

BSE zostało wykryte u krowy w gospodarstwie w Mirsku (woj. dolnośląskie). Chora sztuka została już ubita i zutylizowana. Wykrycie choroby szalonych krów zostało zgłoszone do OIE. Według komunikatu organizacji, podejrzenie BSE stwierdzono 24 stycznia, a tydzień później chorobę potwierdzono laboratoryjnie. To pierwszy przypadek wykrycia BSE na terenie Polski od sześciu lat.

d4hel73

Choroba szalonych krów. Polska nie straci najwyższych statusów

Mimo stwierdzenia przypadku choroby szalonych krów Polska nie straci statusu kraju o znikomym ryzyku wystąpienia choroby. - Zgodnie z prawodawstwem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, BSE w formie atypowej nie ma wpływu na status Polski – wyjaśnił Niemczuk. Nie ma także mowy o tym, by Polska straciła status swobodnego eksportera wołowiny na rynek Unii Europejskiej i rynków trzecich.

Przypadek atypowego BSE podlega rejestrowaniu. - Takie sytuacje zdarzają się raz na jakiś czas. Występują one u starszych krów i nie są niczym nowym w państwach, które mają status znikomego ryzyka wystąpienia BSE – powiedział Niemczuk.

Choroba szalonych krów (BSE), fachowo gąbczasta encefalopatia bydła, zwalczana jest w Polsce z urzędu. Objawy choroby są mało wyraźne, niektóre zwierzęta mogą wykazywać przyspieszony oddech, wrażliwość na hałas, strach i agresję, zgrzytanie zębami, oblizywanie się i świąd skóry. U ludzi BSE może doprowadzić postać sporadyczną choroby Creutzfeldta-Jakoba (sCJD).

d4hel73

Podziel się opinią

Share

d4hel73

d4hel73
Więcej tematów