Chmura tlenku węgla nad Polską. Nie ma powodu do niepokoju
Nad Europę nadciąga znad Atlantyku ogromna chmura zanieczyszczeń. Satelitarne obrazy pokazują wyraźnie, że koncentracja tej gazowej chmury jest największa nad Polską. Specjaliści z dziedziny meteorologii tłumaczą, że przyczyną tego zjawiska są pożary, które obecnie szaleją w Kanadzie. Nie ma powodów do niepokoju - takie stężenie tlenku węgla nie powinno stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia.
17.07.2024 | aktual.: 17.07.2024 14:05
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
W wielu miejscach na świecie panują obecnie rekordowo wysokie temperatury, które powodują pożary na niespotykaną dotąd skalę. Dym z tych pożarów gromadzi się w atmosferze, tworząc chmurę zanieczyszczeń, która przemieszcza się wraz z prądami powietrza.
Zobacz także
Nad Europę przemieściło się wysokie stężenie tlenku węgla, które jest wynikiem pożarów w Kanadzie. W środę o obecności tej chmury nad Polską poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Chmura pyłu nad Polską. To tlenek węgla z Kanady
"Satelity rejestrują transport daleki pyłów i zwiększone stężenie tlenku węgla w atlantyckim i europejskim obszarze osłony, w tym w kolumnie atmosfery nad terytorium Polski" - takie informacje przekazało Centrum Monitorowania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z danymi IMGW monitoring satelity Sentinel-5P wychwycił obraz, na którym widać wyraźnie podwyższoną koncentrację CO przemieszczającą się nad Polską. Meteorolodzy poinformowali o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Pyły były oczekiwane. "Prognozy CAMS koncentracji zanieczyszczeń z udziałem CO sprawdziły się częściowo - tj. dobrze został odwzorowany obszar napływu pyłów, natomiast stężenie pyłów było wyraźnie niedoszacowane" - takie są komentarze IMGW.
Czytaj też: Zakaz we Francji. "Obcokrajowcy won"
Nawet w takiej sytuacji nie ma powodów do niepokoju. Wprawdzie tlenek węgla w atmosferze korzystny dla zdrowia nie jest, bo może prowadzić do złego samopoczucia, ale obecne stężenie nie niesie niebezpieczeństwa.
Przeczytaj również: Historyczna sensacja. Odnalazł się znany średniowieczny ołtarz
Przy wysokich parametrach mogą wystąpić bóle głowy, omdlenia, niedotlenienie, mdłości, a nawet całe zespoły dolegliwości krążeniowych. Na szczęście nad Polską notowane są dopuszczalne przez WHO stężenia.
Pożary w Kanadzie wybuchły na początku lipca w okolicach miasta Labrador City. Z powodu upałów ogień rozprzestrzenił się w szybkim tempie z 600 ha do 10 tysięcy. Akcje gaśniczą można było prowadzić jedynie z powietrza.
Źródło: IMGW