ŚwiatChiny chcą stworzyć sztuczny księżyc. Będzie oświetlał miejskie ulice

Chiny chcą stworzyć sztuczny księżyc. Będzie oświetlał miejskie ulice

Chiny: władze miasta Changdu chcą wprowadzić sztuczny księżyc. Ma on zastąpić światło ulicznych latarni.

Chiny chcą stworzyć sztuczny księżyc. Będzie oświetlał miejskie ulice
Źródło zdjęć: © iStock.com

19.10.2018 | aktual.: 19.10.2018 10:39

Chiny – sztuczny księżyc

Według informacji podanych przez chiński dziennik „Peole’s Daily” władze miasta Chengdu planują wprowadzić sztuczny księżyc. Jego zadaniem będzie zastąpienie światła ulicznych latarni, które oświetlają miasto nocą, sztucznym księżycem. Stanowiłby on dodatkowe źródło światła po zachodzie Słońca i mógłby oświetlać obszar o średnicy 10-80 km.

Sztuczny księżyc – szczegóły projektu

Wiadomo, że wniesienie na orbitę sztucznego księżyca zaplanowano na rok 2020. Jak podaje „People’s Daily” sztucznego satelitę zaprojektowano w taki sposób, żeby stanowił uzupełnienie dla naturalnego Księżyca, od którego jednak ma być aż osiem razy jaśniejszy. Satelita ma stanowić alternatywę dla miejskich latarni ulicznych i oświetlać obszar o średnicy 10-80 km. O planach jego budowy poinformował Wu Chung, który jest prezesem prywatnej firmy zajmującej się sektorem kosmicznym – Chengdu Aerospace Science and Technlogy Microelectronics System Research Institute Co (Casc).

Według podanych przez niego informacji testowanie działania takiego satelity rozpoczęto już lata temu. W chwili obecnej technologia poszła na tyle do przodu, że sztuczny księżyc będzie można umieścić na niebie już w 2020 roku. Warto zaznaczyć, że inspiracją do oświetlania miasta takim satelitą była wizja francuskiego artysty, który wyobrażał sobie lustrzany naszyjnik wiszący nad Ziemią i oświetlający ulice Paryża.

Poprzednie projekty

Warto zwrócić uwagę na fakt, że chiński sztuczny księżyc nie jest pierwszym tego typu pomysłem. Jak podaje „The Guardian” już w latach 90-tych Rosjanie zdołali wystrzelić na orbitę 20-metrowy panel słoneczny w ramach projektu Znamya 2. Odbijał on światło słoneczne i nieznacznie oświetlał nocną hemisferę. Kolejny satelita – Znamya 2,5 miał zostać wyniesiony 1999 roku, jednak ta próba zakończyła się niepowodzeniem.

Zobacz także
Komentarze (10)