Chicago jazzowo obchodzi 200. rocznicę urodzin Chopina
Pierwszy z dwóch zaplanowanych w Stanach Zjednoczonych koncertów jazzowych poświęconych 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbył się w Orchestra Hall w Symphony Center w Chicago.
Projekt jazzowych obchodów rocznicy urodzin Chopina w najbliższy poniedziałek zawita do prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W koncercie "Frederic Chopin's 200th Birthday Party - A Polish Jazz Celebration" pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego wzięli udział wybitni artyści z Polski, USA i Szwecji, interpretatorzy muzyki wielkiego kompozytora.
- Do Chicago, a potem do Nowego Jorku przyjechała grupa polskich muzyków wykonujących muzykę folkową, jazzową i współczesną klasyczną, którzy przedstawiają Chopina innego, takiego który jest współczesny i może być odbierany na całym świecie, w inny niż klasyczny sposób - powiedział dziennikarz muzyczny Korneliusz Pacuda, jeden z producentów koncertu. Dodał, że koncert został wsparty dotacjami Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Krzesimir Dębski, uznany kompozytor i dyrygent, a także muzyk jazzowy, który objął kierownictwo nad projektem, tłumaczy, że koncert jest "kalejdoskopem wariacji chopinowskich w różnych stylach" i powrotem do źródeł: "do tego Chopina, który improwizował".
W muzycznym spektaklu wzięli udział: Andrzej Jagodziński Trio, Janusz Prusinowski Trio, zespół Kwadrofonik, pianista jazzowy Sławek Jaskułke, mieszkająca w Chicago wokalistka Grażyna Auguścik z zespołem, The Chicago International Trombone Ensemble Arkadiusza Góreckiego, wokalistka Agnieszka Wilczyńska. Wystąpiła także grająca na puzonie Gunhild Carling ze Szwecji oraz gościnnie amerykański saksofonista Azar Lawrence.
Jak powiedział zastępca konsula generalnego RP w Chicago Robert Rusiecki, była to kolejna w tym roku chopinowska impreza, która w sposób szczególny promowała polską kulturę w Stanach Zjednoczonych.
- Chicago stało się miejscem szczególnym obchodów 200. rocznicy urodzin Chopina z dwóch powodów. Po pierwsze jest tutaj bardzo duża Polonia, a po drugie jest to jeden z najważniejszych obecnie ośrodków muzycznych w całych Stanach Zjednoczonych. Miasto stało się swego rodzaju mekką dla amerykańskich melomanów i prezentacja Chopina, może w nieco odmiennej od klasycznej formie, jest swego rodzaju magnesem dla amerykańskiego widza i prezentacją polskiej kultury - zaznaczył Rusiecki.
Widzowie po koncercie nie kryli swoich wrażeń. - Chopin w wydaniu jazzowym jest fantastyczny. Jestem pełna podziwu dla kreatywności, jaką artyści pokazali w interpretacji Chopina - powiedziała jedna z Polek na stałe mieszkających w Chicago. Inni podkreślali, że była to wspaniała promocja polskiej kultury współczesnej w Stanach Zjednoczonych, a także szansa zrozumienia polskości dla Amerykanów.
Koncert "Frederic Chopin's 200th Birthday Party - A Polish Jazz Celebration" będzie też wykonany w Polsce - 26 listopada w Inowrocławiu.
Organizatorem koncertów jest Stowarzyszenie Sztuk Wyższych, które wspiera działania mające na celu rozwój polskiej kultury muzycznej, plastycznej, literackiej, dramatycznej i filmowej w Polsce oraz propaguje sztukę polską poza granicami RP. Honorowym przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest Jerzy Adam Stępień, sędzia oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
Joanna Trzos