ycipk-7x0ld1

Chcieli rozdać jedzenie ubogim, napadli ich kibole. Incydent w Wałbrzychu

Kibole związani z ruchami nacjonalistycznymi zablokowali rozdawanie jedzenia ubogim w Wałbrzychu. Organizatorzy akcji zostali obrzuceni butelkami i kamieniami oraz zwyzywani. Policja nikogo nie zatrzymała.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcja organizowana jest od lat w kilkunastu miastach Polski
Akcja organizowana jest od lat w kilkunastu miastach Polski (Agencja Gazeta, Fot: Rafał Mielnik)
ycipk-7x0ld1

Posiłki miały zostać rozdane w ramach ruchu "Jedzenie zamiast bomb" ("Food not bombs"). W jej ramach której aktywiści organizacji wolnościowych i ekologicznych od lat na całym świecie przygotowują wegetariańskie potrawy dla bezdomnych i innych potrzebujących. W Wałbrzychu akcja miała odbyć się w ostatnią niedzielę, a do rozdania było kilkadziesiąt porcji zupy i gorące napoje.

Na miejscu - na wałbrzyskiej Piaskowej Górze - na aktywistów czekała jednak grupa ok. 20 kibiców. Mieli na głowach kominiarki, a na kurtkach i szalikach emblematy lokalnego klubu piłkarskiego.

- Przegonili nas butelkami, kamieniami oraz okrzykami. Próbowaliśmy im wytłumacz że chcemy rozdać tylko jedzenie, ale usłyszeliśmy, że "zamiast pomagać menelom, powinniśmy wziąć się do nauki" - relacjonuje w rozmowie z Wirtualną Polską Filip Brzostek, jeden z organizatorów.

ycipk-7x0ld1

Na miejsce wezwano policję, ale patrol nie zastał nikogo z uczestników awantury.

- Sprawdzamy jeszcze monitoring. Wiemy, że akcja zostanie powtórzona w kolejną niedzielę. Wtedy będziemy tam obecni - wyjaśnia sierż. szt. Marcin Świeży z policji w Wałbrzychu.

Przygotowane jedzenie nie zostało zmarnowane - trafiło do noclegowni dla bezdomnych.

ycipk-7x0ld1

Ataki też w innych miastach

To nie był pierwszy taki atak na ludzi, którzy rozdają w miejscach publicznych polskich miast posiłki potrzebującym.

- Od lat prowadzimy tę akcję i co jakiś czas niestety spotykamy się z napaściami ze strony narodowców i bojówek skrajnej prawicy - mówi nam Michał Przyborowski, który "Jedzenie zamiast bomb" współorganizuje w Szczecinie.

ycipk-7x0ld1

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wałęsa tłumaczy się z kontrowersyjnego wpisu o "paniach z NBP"

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-7x0ld1

ycipk-7x0ld1