Rząd chce zmian w prawie, które wprowadził Ziobro
Resort sprawiedliwości przygotowuje się do "kompleksowej reformy" prawa karnego. Planowane zmiany zakładają m.in.eliminację ograniczenia decyzyjności sądu stanowiskiem prokuratora, a także zmianę przepisów o tymczasowym aresztowaniu. Część z tych przepisów wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Szczegóły planowanych zmian w prawie karnym zapisano już już w wykazie prac rządu.
Jak można przeczytać - projekt ma na celu "dokonanie niezbędnych zmian w celu modyfikacji lub wyeliminowania wprowadzonych w ostatnim czasie regulacji najbardziej kontrowersyjnych, sprzecznych z normami konstytucyjnymi i międzynarodowymi oraz naruszających standard racjonalnego oraz zgodnego z Konstytucją RP tworzenia prawa, również w kontekście potrzeby przywrócenia zasad praworządności".
Jedną z najistotniejszych propozycji zmian w prawie karnym jest np. wyeliminowanie ograniczenia decyzyjności sądu stanowiskiem prokuratora m.in. w zakresie decyzji o nadzwyczajnym złagodzeniu kary. W Kodeksie postępowania karnego to np. zmiana przesłanki stosowania tymczasowego aresztowania w postaci surowości kary przez podwyższenie górnej granicy ustawowego zagrożenia karą za występek z 8 do 10 lat pozbawienia wolności, a także wprowadzenie zasady niedopuszczalności przeprowadzenia i wykorzystania dowodu uzyskanego dla celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego (tzw. owocu zatrutego drzewa).
Planowana nowelizacja ma również na celu "doprecyzowanie zasad dopuszczalności wykorzystania dowodu uzyskanego podczas stosowania kontroli operacyjnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Razem odejdzie z Lewicy? "Ja bym chciał, żeby weszli do rządu"
Reforma Ziobry do kosza? Rząd planuje duże zmiany
Ponadto projekt przewiduje także zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, a także w ustawie o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka.
W przepisach dotyczących ustroju sądów powszechnych prawa o prokuraturze znalazła się propozycja "wyeliminowania możliwości stosowania dowodów uzyskanych w wyniku kontroli operacyjnych lub kontroli i utrwalania rozmów na potrzeby ustalenia dopuszczenia się deliktów dyscyplinarnych przez sędziów i prokuratorów".
Reformę rząd zamierza przyjąć w pierwszym kwartale 2025 r.
Przeczytaj też: