Jest nowy ranking zaufania. Zaskakujące wyniki
Zaskakujące wyniki najnowszego rankingu zaufania społecznego przeprowadzonego przez CBOS. Na podium znaleźli się Szymon Hołownia, Rafał Trzaskowski oraz Andrzej Duda. Badani największą nieufnością obdarzają Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego oraz Donalda Tuska.
Badania dotyczące zaufania, jakie budzą wśród wyborców politycy, przeprowadziło Centrum Badania Opinii Społecznej. W czołowej trójce, z niemal identycznymi wynikami, znaleźli się: lider Polski 2050 Szymon Hołownia (47 proc.), prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski (46 proc.), a także prezydent RP Andrzej Duda (46 proc.).
Hołownia i Trzaskowski generują też mniejsze negatywne emocje w porównaniu z prezydentem Dudą. Nieufność wobec Hołowni wyraża 34 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.), wobec Trzaskowskiego 35 proc. (spadek o 4 pkt proc.), a wobec Dudy 41 proc. (spadek o 1 pkt proc.).
Następnym w kolejności, zgodnie z tym badaniem, jest lider PSL, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Ufa mu 42 proc. respondentów, o 4 punkty proc. mniej niż poprzednio.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszą piątkę polityków mających największe zaufanie społeczne zamyka w tym miesiącu premier Donald Tusk. Szefowi rządu ufa 41 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), zaś 44 proc. (spadek o 3 pkt) deklaruje wobec niego nieufność.
Niewiele mniejszym zaufaniem cieszy się szef MSZ Radosław Sikorski. Ufa mu 39 proc., dokładnie tylu samo co miesiąc wcześniej. Jednocześnie trochę mniej osób niż we wrześniu ma obecnie negatywne nastawienie do szefa polskiej dyplomacji. Sikorskiemu nie ufa 32 proc. respondentów, o 4 pkt proc. mniej niż poprzednio.
Po 34 proc. deklaracji zaufania uzyskali w tym miesiącu m.in. minister edukacji narodowej Barbara Nowacka oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Tych dwoje polityków nie jest już tak powszechnie rozpoznawanych jak wyżej lokowani w rankingu zaufania, jednak przez znające ich osoby są raczej dobrze odbierani. Zarówno Nowackiej, jak i Bodnarowi przy 34 proc. deklaracji zaufania nie ufa po 26 proc. ankietowanych.
Zaufaniem 34 proc. ankietowanych cieszy się obecnie także wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (spadek zaufania o 4 pkt proc.). Obecnie polityk ten równie często spotyka się z zaufaniem, co budzi nieufność (33 proc., spadek o 1 pkt proc.).
Zbliżony odsetek badanych (34 proc., wzrost o 1 pkt proc.) deklaruje również zaufanie do jednego z liderów PiS, byłego premiera Mateusza Morawieckiego. W jego przypadku bilans zaufania i nieufności jest jednak zdecydowanie niekorzystny. Mateuszowi Morawieckiemu nie ufa ponad połowa dorosłych Polaków (53 proc., spadek o 1 pkt proc. w stosunku do września).
W bilansie ocen lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, mimo niewielkiej poprawy w tym miesiącu, zdecydowanie dominuje natomiast nieufność. Prezesowi opozycyjnej partii nie ufa 57 proc. dorosłych Polaków (spadek o 3 pkt).
Politykiem uwzględnionym po raz pierwszy w październikowym badaniu CBOS jest były szef MSWiA, były europoseł, a obecnie koordynator działań związanych z odbudową obszarów dotkniętych powodzią, Marcin Kierwiński. Jego nazwisko i wizerunek nic nie mówią 40 proc. ankietowanych. Ufa mu 24 proc. pytanych, a 22 proc. wyraża w stosunku do niego nieufność.
Badanie opinii społecznej przeprowadzone zostało w dniach 3-13 października. W ankiecie wzięło udział 1025 osób. Ankieterzy docierali do nich różnymi ścieżkami, za pośrednictwem sieci, połączeń telefonicznych oraz w bezpośredniej rozmowie.