Nawrocki straci immunitet? Jest odpowiedz IPN
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego. W czwartek IPN opublikował komunikat, w którym stwierdzono m.in., że jest to "próba zastraszenia prezesa niezależnej i apolitycznej instytucji państwa polskiego".
19.12.2024 | aktual.: 19.12.2024 13:13
Wniosek w sprawie prezesa IPN, a zarazem wspieranemu przez PiS obywatelskiemu kandydatowi na prezydenta Karolowi Nawrockiemu został złożony przez stowarzyszenie emerytów mundurowych. Dotyczy on wypowiedzi Nawrockiego, które stowarzyszenie uznało za obraźliwe.
"Z przykrością przyjmujemy informację o skierowaniu do Marszałka Sejmu RP wniosku o uchylenie immunitetu dr. Karolowi Nawrockiemu, prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w sprawie dotyczącej publicznej wypowiedzi odnoszącej się do procesu przywracania przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom totalitarnego aparatu bezpieczeństwa PRL" - napisano w komunikacie IPN.
"Odbieramy ten wniosek jako próbę zastraszenia Prezesa niezależnej i apolitycznej instytucji państwa polskiego – Instytutu Pamięci Narodowej, do którego ustawowych obowiązków należy ściganie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Naszym obowiązkiem jest też upominanie się o zadośćuczynienie Ofiarom komunistycznych represji" - można przeczytać.
W komunikacie napisano ponadto, że "przywracanie przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa stoi w sprzeczności z elementarnymi zasadami sprawiedliwości i odpowiedzialności" a także "jest policzkiem wymierzonym ofiarom komunistycznych represji i ich bliskim".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Jakubiak broni Romanowskiego. Kuriozalne tłumaczenie
Nawrocki straci immunitet? Wniosek jest już w Sejmie
Wniosek dotyczący Nawrockiego, jak w środę przekazał Hołownia, jest w tej chwili opiniowany przez Biuro Legislacyjne Sejmu, co zwykle trwa kilka dni. Marszałek Sejmu zapewnił, po wydaniu tej opinii wniosek zostanie bez zwłoki przekazany komisji immunitetowej.
Zgodnie z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, prezes IPN - tak jak posłowie - jest chroniony immunitetem. O jego uchyleniu decyduje Sejm.
Źródło: IPN/WP Wiadomości