Trwa ładowanie...
Adolf Hitler

Chcą odbudować kościół, który kojarzy się z Hitlerem. Ludzie protestują

W Poczdamie odbudują kościół garnizonowy, w którego podziemiach pochowany jest inicjator pierwszego rozbioru Polski Fryderyk II zwany Wielkim. Ten kościół ma też związki z Adolfem Hitlerem. Ludzie protestują przeciwko budowie.

Share
Chcą odbudować kościół, który kojarzy się z Hitlerem. Ludzie protestują
Źródło: Print Screen Twitter
d1oi4w8

16 tysięcy podpisów zebrała inicjatywa obywatelska "Chrześcijanie nie potrzebują kościoła garnizonowego" sprzeciwiająca się odbudowie świątyni w Poczdamie. - To był kościół wojskowy z licznymi symbolami wojskowym, który propagował wojnę za pomocą modlitwy - argumentował jeden z inicjatorów sprzeciwu, Simon Wohlfart.

Zniszczony nalotami alianckimi w końcowej fazie wojny kościół garnizonowy wiąże się z Adolfem Hitlerem. To tu, w tzw. Dzień Poczdamu 21 marca 1933 roku kanclerz Adolf Hitler i prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg uścisnęli sobie dłonie w czasie uroczystości z okazji rozpoczęcia kadencji nowego parlamentu. Historycy interpretują ten gest jako symbol końca niemieckiejj demokracji.

Także między I i II wojną światową kościół był miejscem tworzenia się niechlubnej historii. Wówczas spotykały się tu skrajnie prawicowe organizacje, podważające demokratyczną Republikę Weimarską.

Dziennikarz Die Zeit zauważa też, że w podziemiach kościoła pochowano m.in. inicjatora pierwszego rozbioru Polski Fryderyka II zwanego Wielkim, a świątynia była "panteonem pruskiego absolutyzmu".

Zwolennicy odbudowy kościoła podkreslają z kolei, że na nowo wzniesiona świątynia stanie się miejscem pojednania i debat o przeszłości.

Mimo protestów, w niedzielę odbyła się msza inaugurująca prace nad projektem odbudowy. Nowa, 90-metrowa wieża kościoła ma stanąć w 2020 roku.

d1oi4w8

Podziel się opinią

Share
d1oi4w8
d1oi4w8
Więcej tematów