Trwa ładowanie...

Chcą dymisji kurator z Małopolski. Zagrozili odejściem

Lekarze z Rady Medycznej przy premierze domagają się dymisji małopolskiej kurator Barbary Nowak. Medycy swoją opinię przedstawili we wspólnym stanowisku, ale jak się okazuje, publikacja dokumentu nie była tak oczywista.

Chcą dymisji kurator z Małopolski. Zagrozili odejściem Chcą dymisji kurator z Małopolski. Zagrozili odejściem Źródło: East News, fot: Mateusz Grochocki
d3cu0j4
d3cu0j4

Dymisji małopolskiej kurator oświaty w związku z jej wypowiedzią o szczepionkach domaga się Rada Medyczna, czyli eksperci doradzający premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. W poniedziałek opublikowano komunikat w tej sprawie.

"Szczepienie przeciwko COVID-19 jest procedurą medyczną ratującą zdrowie i życie, pozwalającą na zmniejszenie tragicznych skutków pandemii. Jakiekolwiek twierdzenia podważające ten fakt nie tylko nie mają żądnego uzasadnienia naukowego, ale zniechęcając do szczepień, zwiększają liczbę ofiar pandemii" - głosi stanowisko Rady Medycznej.

"W tym kontekście Rada Medyczna uważa, że negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych" - napisano w stanowisku.

Jak się okazuje, stanowisko było gotowe już w niedzielę, ale szef rady prof. Andrzej Horban miał zwlekać z jego publikowaniem.

d3cu0j4

Zobacz też: Kontrowersyjne słowa małopolskiej kurator oświaty. "Nie widzę tu większego problemu"

- Proponował w nim drobne poprawki, które odebraliśmy jako celową obstrukcję - powiedział "Gazecie Wyborczej" jeden z członków Rady Medycznej.

Chcą dymisji kurator z Małopolski. Zagrozili odejściem

Według ustaleń gazety prof. Horban opublikował stanowisko po tym, jak członkowie rady zagrozili odejściem.

"GW" zauważa, że już nie pierwszy raz prof. Horban blokował publikację stanowiska rady, a wcześniej miało to dotyczyć wprowadzenia certyfikatów covidowych i obowiązkowych szczepień dla medyków.

d3cu0j4

Barbara Nowak w ogniu krytyki. Dymisji nie będzie?

Wypowiedź małopolskiej kurator padła na antenie Radia Zet. Pytana o obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli, Barbara Nowak stwierdziła, że jest zdecydowaną przeciwniczką wszelkich przymusów w tej sprawie. - Zwłaszcza jeśli mówimy o szczepionkach, których konsekwencje, konsekwencje tego eksperymentu, nie są do końca stwierdzone - powiedziała.

Po lawinie krytyki, małopolska kurator oświaty zdecydowała się na opublikowanie w mediach społecznościowych wpisu, w którym przeprosiła za swoją wypowiedź.

Barbara Nowak zostanie w najbliższych dniach wezwana przez wojewodę celem złożenia wyjaśnień - informuje rzeczniczka Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

d3cu0j4

Ze słów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego wynika, że Nowak dymisji wcale nie musi się spodziewać. Kurator niefortunnie się wypowiedziała, ale nie uważamy, że to powód do odwołania - mówił w poniedziałek polityk PiS dziennikarzom w Sejmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3cu0j4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cu0j4
Więcej tematów