Trwa ładowanie...

Mieszkanie dla studenta. Cena zrujnuje portfel. Ogromny wzrost

Zaczął się wrzesień, co oznacza, że do początku roku akademickiego pozostał niecały miesiąc. Dla studentów to ostatni czas na załatwienie niezbędnych formalności, a także wynajem lokum na nadchodzące miesiące. W 2022 roku ceny mieszkań studenckich mogą szokować. Jak podaje Business Insider, koszty wynajmu stancji wzrosły o ponad 30 proc.

Ceny mieszkań dla studentów mocno w góręCeny mieszkań dla studentów mocno w góręŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d309ddq

Rosnące ceny, inflacja, wojna w Ukrainie i widmo europejskiego kryzysu energetycznego sprawiają, że koszty wynajmu mieszkań i akademików dla studentów w 2022 roku są o wiele wyższe, niż w ubiegłych latach. Do tego popyt przewyższa podaż - wielu wynajmujących ze względu na braki ofert decyduje się więc na współdzielenie lokum nawet z kilkoma osobami.

Ceny mieszkań dla studentów w Warszawie. Ile trzeba zapłacić za pokój, a ile za akademik?

Jak wynika z analizy ofert dostępnych na najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych, ceny wynajmu mieszkań dla studentów w Warszawie zaczynają się od ok. 2000 zł w przypadku kawalerek. Do miesięcznej ceny wynajmu dla studenta często należy jeszcze doliczyć koszty zużytych mediów oraz jednorazową kaucję dla właściciela/opłatę dla biura nieruchomości.

Dużo mniej kosztują pokoje na wynajem - w ich przypadku ceny wahają się od ok. 1000 zł do niecałych 2000 zł za miesiąc. Jeszcze tańszą możliwością są akademiki. Koszty ich wynajmu w tym roku niestety również wzrosły, jednak niezmiennie pozostają one najtańszą dostępną dla studentów opcją na wynajem. Cena miejsca w pokoju wieloosobowym, w zależności od domu studenckiego, waha się w okolicach 400 zł. Więcej kosztują tzw. jedynki - studenci muszą za nie zapłacić nawet powyżej 800 zł.

d309ddq

Ceny mieszkań dla studentów w Krakowie. Z roku na rok coraz wyższe

W Krakowie ceny kształtują się podobnie. Miasto od kilku miesięcy boryka się z kryzysem mieszkaniowym - chętnych na wynajem jest znacznie więcej niż oferowanych stancji. Z tego względu popularny stał się współwynajem, dużym zainteresowaniem cieszą się także mikrokawalerki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Studenci skonstruowali auto ze śmieci

Cena mieszkania dla studenta w Krakowie, podobnie jak w innych miastach, zależy od metrażu, wyposażenia i lokalizacji. Najwięcej trzeba zapłacić za kilkupokojową stancję w centrum i w pobliżu uczelni. Tutaj ceny wahają się w okolicach kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie (w przypadku domów i mieszkań, których powierzchnia przekracza 200 metrów kwadratowych). Do tej kwoty należy doliczyć dodatkowe opłaty, takie jak koszty energii elektrycznej, gazu, wody czy czynszu.

d309ddq

Kawalerki dla studentów w Krakowie to koszt rzędu 2000-4000 zł. Nieco tańsze można znaleźć na popularnych grupach na Facebooku - ogłoszenia dotyczące ich wynajmu znikają jednak w przeciągu kilku minut.

W Krakowie znajdują się 24 uczelnie, w których uczy się szacunkowo ok. 145 tysięcy studentów (dane krakowskiego Urzędu Statystycznego za rok akademicki 2021/2022). Ze względu na wysokie ceny mieszkań, wielu z nich decyduje się na wynajem miejsca w domach studenckich. Najpopularniejsze uczelnie przygotowały nawet kilka tysięcy wolnych stancji, dodatkowo w mieście dostępne są prywatne akademiki. Cena wynajmu miejsca w pokoju kształtuje się w nich różnie: od około 450 zł za miejsce w wieloosobowym pomieszczeniu do nawet 1500 zł za stancję w prywatnym akademiku. Ostatnie wnioski o miejsca w akademikach będą rozpatrywane na początku września.

Ceny mieszkań dla studentów Wrocław. Tu także drożej

Za wynajem stancji we Wrocławiu w 2022 roku studenci zapłacą więcej. Jak szacują właściciele mieszkań, koszty wzrosną nawet o kilkaset złotych. Wynajem pokoju jednoosobowego w tym mieście waha się w okolicach 1000-1700 zł. Więcej trzeba zapłacić za miejsce w mieszkaniach zlokalizowanych w okolicach wrocławskich uczelni. Do wspomnianych kosztów w wielu przypadkach należy doliczyć dodatkowo 200-300 zł - na poczet czynszu do wspólnoty mieszkaniowej czy opłat za media.

d309ddq

Koszt wynajmu mieszkania dla studenta we Wrocławiu zaczyna się w okolicach 2000 zł - ogłoszenia te dotyczą najczęściej niewielkich kawalerek i mieszkań zlokalizowanych na obrzeżach. Najdroższe oferty dochodzą do kilku tysięcy złotych, jednak są to oferty najmu wielopokojowych mieszkań, w których może zamieszkać nawet 6-7 osób.

Nieco tańsze są akademiki - w wielu z nich nie ma już jednak dostępnych miejsc. Koszty wynajmu studenckiego akademika we Wrocławiu to koszt od około 500 zł za miejsce w pokoju, do powyżej 1000 zł w przypadku tzw. jedynki.

Ceny mieszkań dla studentów w Łodzi. W 2022 drożej

W Łodzi znajduje się 19 uczelni wyższych, z których najpopularniejsze to Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka. Od początku października będzie się uczyć na nich kilkadziesiąt tysięcy studentów.

Ceny wynajmu mieszkań dla studentów w Łodzi są nieco niższe od tych krakowskich, wrocławskich czy warszawskich. Koszt wynajmu kawalerki na popularnych serwisach ogłoszeniowych waha się w okolicach 1300-2500 zł. Podobne oferty można znaleźć na popularnych facebookowych grupach.

d309ddq

Tańsze są pokoje - niektóre z nich można wynająć poniżej 1 tysiąca złotych. Najtańszą opcją zamieszkania dla studentów są akademiki. W 2022 ich cena waha się w okolicach 400 zł za miejsce w pokoju po ponad 2000 zł za jedynkę w standardzie premium w prywatnym domu studenckim.

Ceny mieszkań dla studentów Gdańsk. Ile kosztuje wynajem nad morzem?

Od 460 do 734 zł zapłacą studenci Uniwersytetu Gdańskiego za miejsce w uczelnianym akademiku. Kwota ta różni się, w zależności od rodzaju pokoju. Nieco mniejsze opłaty czekają studentów Politechniki Gdańskiej - opublikowana na oficjalnej stronie uczelni tabela z kosztami kształtuje się na poziomie od 360 do 618 zł.

Studenci, którzy chcą samodzielnie wynająć stancję w Gdańsku, muszą liczyć się ze znacznie większymi kosztami. Ceny kawalerek o niewielkiej powierzchni zaczynają się od około 1500 zł - do kwoty tej należy jednak doliczyć koszty zużytych mediów. Najwięcej, tak jak w przypadku innych studenckich miast kosztują kilkupokojowe mieszkania zlokalizowane w pobliżu uczelni i centrum miasta. W tym przypadku miesięczny koszt wynajmu dochodzi do 10 tys. zł.

d309ddq

Mieszkania dla studentów. Drożej także w innych miastach

Wrzesień to tak naprawdę ostatni czas na znalezienie studenckiego mieszkania. Rynek wynajmu od kilku miesięcy boryka się z rosnącymi z dnia na dzień kosztami, a także niesłabnącym zainteresowaniem - zwłaszcza w przypadku atrakcyjnych cenowo lokali.

Ze względu na ogromny popyt, wielu właścicieli zaczęło organizować castingi na lokatorów, a także podnosić ceny - niekiedy jeszcze przed podpisaniem umowy. Jak wskazują eksperci, najtrudniejsza sytuacja jest w miastach tradycyjnie związanych ze studentami: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie. Inflacja i wzrost cen wynajmu dotyka jednak większości studentów - także tych, którzy kształcą się w mniej "akademickich" lokalizacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d309ddq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d309ddq
Więcej tematów