Cenne jak zwoje znad Morza Martwego. Niesamowite znalezisko sprzed 2 tys. lat
To największy sukces od 70 lat, od momentu odnalezienia zwojów znad Morza Martwego - nie mają wątpliwości archeolodzy z Izraela. Specjaliści natrafili na fragment zwoju biblijnego, który może mieć nawet 2 tys. lat.
16.03.2021 12:53
Jak poinformowali we wtorek izraelscy naukowcy, odkrycie fragmentu Biblii jest efektem prowadzonych prac archeologicznych, które od lat trwają na terenie południowego Izraela. Wykopaliska mają miejsce przede wszystkim w jaskiniach i klifach na Pustyni Judzkiej oraz na terenie okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu.
Biblia sprzed 2 tysięcy lat
Odnaleziony zwój zawiera fragmenty starotestamentowych tekstów z ksiąg dwunastu proroków mniejszych. Wśród nich zachował się m.in. cytat z Księgi Zachariasza (8:16): "A takie przykazania powinniście zachować: Bądźcie prawdomówni wobec bliźnich, w bramach waszych ogłaszajcie wyroki sprawiedliwe, zapewniające zgodę!". Choć większość zwoju sporządzona jest w języku greckim, imię Boga zapisane jest po hebrajsku.
Oprócz fragmentów Starego Testamentu badacze odnaleźli również zbiór rzadkich monet, szkielet dziecka oraz prowizoryczny koszyk. Historycy szacują, że część przedmiotów może mieć ponad 10 tys. lat.
Odkrycie cenne jak zwoje znad Morza Martwego
Jak podkreśla rzeczniczka izraelskiej agencji rządowej zajmującej się zabytkami Yoli Schwartz, ostatnie tak znaczące odkrycie miało miejsce w latach 50. XX wieku w jaskiniach Qumran na Zachodnim Brzegu Jordanu. Wówczas wydobyto łącznie około 900 rękopisów. Legendarne "zwoje znad Morza Martwego" powstawały między III wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e. Poukrywane były w jedenastu grotach.
Ze względu na fakt, że izraelskie władze prowadzą badania archeologiczne na terenach palestyńskich, informacja o odkryciach wzbudziła liczne kontrowersje. Prace badawcze nadzorowane były przez wojsko, naukowcy korzystali również z dronów oraz sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej do przeszukiwania jaskiń.