Cena jajek w 2023 osiągnie rekord? Nadciąga widmo kryzysu
Z niedoborem podstawowego produktu spożywczego, jakim są jajka, borykają się obecnie m.in. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii czy Japonii. Kryzys jajeczny jest również widoczny w Europie - niektóre sieci handlowe zdecydowały się nawet na limity sprzedaży. Czy Polacy powinni martwić się o dostępność jajek? Obecnie ich ceny poszybowały w górę.
27.01.2023 12:16
Przyczyną rosnących cen jajek oraz braków na sklepowych półkach jest ptasia grypa. Jak podaje serwis farmer.pl, "w Japonii uśmiercono ponad 11 mln niosek, a w USA 44 mln". Ogniska choroby odkryto również na Starym Kontynencie. Spadek liczby niosek odbija się na konsumentach - w niektórych sklepach cena tego podstawowego produktu wzrosła o kilkadziesiąt procent.
Cena jajek 2023. "Nawet dwukrotnie więcej niż przed rokiem"
Od początku roku w Polsce wykryto około 30 ognisk ptasiej grypy. Choroba, która nie stwarza zagrożenia dla ludzi, dziesiątkuje ptactwo - w tym również nioski. Producenci uspokajają, że obecna sytuacja nie jest gorsza od lat poprzednich. Wskazują jednak na rosnące koszty energii, która ma ogromny udział w produkcji żywności. Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że średnia cena jaj kategorii M wzrosła o 86 procent, w skali roku. Jajka osiągnęły rekordową cenę już w grudniu 2022 roku - przekraczając niekiedy złotówkę za sztukę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Cena kilograma mięsa drobiowego w sklepach detalicznych już przekracza 10 zł, w przypadku jaj ceny powyżej złotówki stały się nową normą. Można przygotowywać się na to, że będzie dużo drożej, bo produkcja drobiu jest jedną z najbardziej energochłonnych dziedzin rolnictwa. Producenci stopniowo zaczynają odczuwać ogromne ceny energii, nie tanieją również pasze - wyjaśnia w rozmowie z Business Insider prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Andrzej Danielak.
Obecna cena jaj wiejskich. Konsumenci łapią się za portfele
Z analizy ofert sprzedawców jaj wiejskich wynika, że ich cena znacząco przekracza 1 zł/szt. Na targu za wytłaczankę, zawierającą 10 sztuk jaj trzeba zapłacić nawet 20 złotych. Nieco taniej jajka można nabyć w internecie. Na popularnych serwisach ogłoszeniowych, prywatni hodowcy oferują "jaja z wolnego wybiegu" w cenie około 10-13 złotych za 10 szt. Wzrost cen zauważają również klienci marketów. W sklepach najpopularniejszych sieci handlowych cena jajek waha się w granicach 0,75-1,55 zł/szt. W tym przypadku dużą rolę odgrywa jednak rodzaj i rozmiar jaj - tańsze są te, pochodzące z chowu klatkowego. Więcej trzeba natomiast zapłacić za jaka z ekologicznych hodowli.
Jak długo będą rosnąć ceny jajek? Prawdopodobny scenariusz przedstawił w rozmowie z portalem Gazeta.pl, Przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, Paweł Podstawka. - Za chwilę obserwowali będziemy raczej wysokie wzrosty cen, bo polskim producentom bardziej będzie opłacało się wyeksportować jajka niż walczyć z nieuczciwymi praktykami polskiego przemysłu. Szacujemy, że wzrosty cen będą trwały do maja-czerwca 2023 roku.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.