Trwa ładowanie...

Celebrytka nie wystartuje do senatu? PKW jej odmawia

Anna Kalata i Marek Król - kandydaci komitetu wyborczego Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu odwołują się do PKW od decyzji okręgowych komisji wyborczych, które odmówiły im rejestracji, kwestionując załączone podpisy poparcia.

Share
Celebrytka nie wystartuje do senatu? PKW jej odmawiaŹródło: PAP
d1dzfel

Kalata stosowne odwołanie do PKW złożyła już w poniedziałek. Jak tłumaczyła na konferencji prasowej, okręgowa komisja wyborcza w Warszawie odmówiła rejestracji jej kandydatury kwestionując prawie 500 podpisów poparcia. Według Kodeksu wyborczego zgłoszeniu kandydata na senatora powinno towarzyszyć co najmniej 2 tys. podpisów.

Odwołania Anny Kalaty zawiera pięć zarzutów od uchwały Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie odmawiającej jej rejestracji, jako kandydata na senatora RP. M.in. "odmowę zarejestrowania kandydata na senatora RP Pani Anny Kalaty, mimo braku przesłanek do wydania postanowienia o odmowie; naruszenie art. 7 i 8 kodeksu postępowania administracyjnego poprzez rozstrzygnięcie sprawy bez wskazania dokładnych przyczyn rozstrzygnięcia, niezachowanie w aktach sprawy materiału stanowiącego podstawę rozstrzygnięcia, jak też niepodanie rzeczywistych przyczyn zastosowania art. 218 w zw. z art. 265 Kodeksu Wyborczego; naruszenie art. 7 i art. 99 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej poprzez ograniczenie obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Annie Kalacie biernego prawa wyborczego w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w odwołaniu.

- Komisja okręgowa w Warszawie nie zarejestrowała mnie jako kandydata do senatu z uwagi na to, że uznała poprawność tylko 1884 wpisów. Dała nam trzy dni na odwołanie, przy czym wypadały one w sobotę, niedzielę i w poniedziałek - mówiła Kalata.

d1dzfel

Podkreśliła, że okręgowa komisja wyborcza nie zapewniła w te dni żadnego dyżuru w celu umożliwienia zapoznania się z zakwestionowanymi wpisami i zweryfikowaniem zarzucanych przez komisję nieprawidłowości. Dodała, że tylko w poniedziałek komisja zgodziła się na udostępnienie tych materiałów komitetowi, ograniczając jednak czas na zapoznanie się z materiałami sprawy do jednej godziny.

- Na kartach znaleźliśmy błędy polegające na złym zsumowaniu ważnych głosów na karcie. Na czerwono zostały zaznaczone także przez pracowników okręgowej komisji wyborczej podpisy, które zawierały czytelne imię i nazwisko, czytelny adres na terenie okręgu i czytelny PESEL. Nie byliśmy w stanie sprawdzić z jakich powodów komisja nie doliczyła tych wpisów jako pełnowartościowe do liczby osób popierających - zaznaczyła Kalata.

W jej ocenie, takie postępowanie całkowicie wypacza zasady demokratycznego państwa prawa i godzi w podstawowe zasady konstytucyjne. Dodała, że bez komentarza należy pozostawić warunki czasowe i intelektualne, jakie stworzono do sporządzenia odwołania od decyzji komisji.

Król na konferencji prasowej poinformował, że zamierza złożyć odwołanie do PKW na decyzję okręgowej komisji w Warszawie, która odmówiła jego rejestracji kwestionując z kolei ponad 600 podpisów.

- Nie wiem jak to się skończy, ale jestem rekordzistą Polski ponieważ odrzucono mi ponad 600 podpisów z ponad 2,5 tys. - podkreślił.

Dodał, że podobnie jak w przypadku Kalaty, komisja wyznaczyła jedynie jedną godzinę na ponowne przejrzenie list poparcia i na zapoznanie się z zastrzeżeniami komisji.

- Nie wiem, jaki będzie wynik odwołań, będziemy czekać na orzeczenie PKW - zaznaczył.

d1dzfel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dzfel
d1dzfel
Więcej tematów