Trwa ładowanie...
di2ego4

CBŚP zabezpieczyło 150 kg chemikaliów do produkcji materiałów wybuchowych

• Policjanci z CBŚP zabezpieczyli ponad 150 kg substancji chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych
• W trakcie akcji przeprowadzonej w całej Polsce zatrzymano w sumie 14 osób
• Celem akcji było też zabezpieczenie nielegalnie posiadanej broni

di2ego4

Oprócz 150 kg substancji chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych, zabezpieczono także prawie 400 petard, tzw. samoróbek.

Policja nie chce ujawniać szczegółów sprawy. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, ze źródeł zbliżonych do śledztwa, operacja ma związek m.in. z przygotowaniami do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

- Policjanci z CBŚP od wielu miesięcy pozyskiwali informacje o osobach kupujących takie substancje, prekursory, mogące służyć do produkcji materiałów wybuchowych, a także o tych, które mają wiedzę jak konstruować takie ładunki. Efektem jest akcja przeprowadzona w sumie w 12 miastach - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

di2ego4

Jak dodała, sprawdzono kilkadziesiąt miejsc, w których - bez wymaganego zezwolenia - mogły być przechowywane ładunki wybuchowe. - Celem akcji było też zabezpieczenie nielegalnie posiadanej broni - powiedziała Hamelusz.

W sumie policjanci zabezpieczyli 150 kg substancji chemicznych z których można by wyprodukować materiały wybuchowe, kilogram czarnego prochu, ponad kilogram materiałów wybuchowych, prawie 400 petard, tzw. "samoróbek", zapalniki, lonty, 2 granaty, zapłonniki, tuby do produkcji petard oraz np. dokumentację zawierającą instrukcję, w jaki sposób wykonać ładunek wybuchowy. Dodatkowo znaleziono też narkotyki.

- Zatrzymano 14 osób. Dwie z nich już usłyszały zarzut posiadania narkotyków, jedna zarzut wyrabiania, przetwarzania i posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych - za co grozi do 8 lat więzienia.

- To, czy i jakie zarzuty usłyszą pozostałe osoby zależy m.in. od analizy zgromadzonych substancji. Trafiły one do badań laboratoryjnych - dodała Hamelusz.

di2ego4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di2ego4
Więcej tematów