PolskaCBOS: w co trzeciej rodzinie dzieci nie wyjechały na wakacje

CBOS: w co trzeciej rodzinie dzieci nie wyjechały na wakacje

Co trzecia rodzina (34%), w której są dzieci w wieku szkolnym, przyznała, że żadne z dzieci nie wyjechało w tym roku na wypoczynek. Co dziesiąta rodzina (10%) wysłała na wakacje tylko niektóre ze swoich
dzieci - wynika z sondażu CBOS.

CBOS: w co trzeciej rodzinie dzieci nie wyjechały na wakacje
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

Prawie połowa ankietowanych z gospodarstw, w których są uczniowie (46%), deklaruje, że wszyscy oni wyjechali co najmniej na tydzień, 9% twierdzi, że tylko niektórzy wyjechali, a 45% (spadek o 9 punktów) przyznaje, że żaden uczeń nie wypoczywał poza domem tak długo.

Odpoczynek zapewniali dzieciom przede wszystkim rodzice z wyższym wykształceniem, mieszkający w dużych i wielkich miastach, dobrze oceniający własne warunki materialne. W domu pozostały głównie dzieci mieszkańców wsi, respondentów o najniższych dochodach, źle oceniających własne warunki materialne - podał CBOS.

Głównym powodem niewyjechania na wakacje był brak pieniędzy - odpowiedziało tak 76% badanych. 30% wskazało na brak zorganizowanych form wyjazdu, 28% uważa zaś, że dzieci są zbyt małe na samodzielny wyjazd. Co szósty ankietowany (16%) podał, że uczniowie nie wyjeżdżali, bo byli potrzebni do pomocy w domu; co siódmy (14%) jako powód wskazał podjęcie przez nich pracy zarobkowej; co jedenasty (9%) twierdzi, że wyjazd na wakacje jest uczniom z jego rodziny niepotrzebny. 4% respondentów tłumaczy pozostanie dzieci w domu złym stanem ich zdrowia, 1% - obowiązkami szkolnymi (egzaminy, praktyki). Nikt nie podał, że uczniowie spędzali wakacje w domu za karę (z powodu złego zachowania lub złych wyników w nauce).

W czasie tegorocznych wakacji pracowało zarobkowo 33% młodzieży w wieku 16-19 lat, 11% w wieku 13-15 lat i 4% dzieci w wieku 7-12 lat. Ogółem pracował co czwarty uczeń (25%).

95% respondentów jest przeciwna wakacyjnej zarobkowej pracy dzieci najmłodszych w wieku 7-12 lat, 66% przeciwna jest pracy dzieci w wieku 13-15 lat. 85% respondentów popiera wakacyjną pracę młodzieży w wieku 16-19 lat.

Sondaż przeprowadzono 8-11 września na 937-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
sondażwakacjewyjazd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)