CBOS: są chętni na "atrakcyjną pracę za granicą"
94% badanych przez CBOS słyszało, iż oferty pracy za granicą mogą być "przykrywką" do handlu kobietami. Jednak co piąta kobieta skorzystałaby z takiej oferty, a co czwarta nie uzależnia wyjazdu od sprawdzenia wiarygodności. Takie wyniki przyniósł sondaż CBOS z 3-6 sierpnia tego roku, gdzie o wiedzę i opinię na temat handlu kobietami ankieterzy pytali 964 dorosłych Polaków.
19.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Na pytanie, czy respondent skorzystałby z oferty zawartej w ogłoszeniu prasowym, mówiącej o atrakcyjnej pracy za granicą przez pośrednika, 58% badanych kobiet odpowiedziałoby "zdecydowanie nie", "raczej nie" odpowiedziało 19% kobiet. Na "tak" w formie mniej lub bardziej zdecydowanej było 19% badanych pań.
Mężczyźni wykazują większą odwagę - z takiej oferty skorzystałoby 35% pytanych, nie zrobiłoby tego 60% respondentów.
Z sondażu wynika, że nieformalnymi ofertami pracy za granicą w mniejszym stopniu interesują się kobiety. Częściowo wynika to z ogólnie mniejszej aktywności zawodowej kobiet, ale po części może się także wiązać ze świadomością związanych z tym zagrożeń - uważa CBOS.
Wśród badanych - zarówno kobiet jak i mężczyzn - zdecydowanie przeważa przekonanie, że kobietom - ofiarom handlu - należy się pomoc. Ale co dziewiąty badany z wykształceniem niższym niż średnie uważa, że powinny one same dawać sobie radę. Wśród badanych z wyższym wykształceniem takiej opinii nie podziela prawie nikt.(kar)