CBOS: prezydent w dół, Sejm i Senat w górę
Spośród głównych instytucji politycznych, największą aprobatą cieszą się działania prezydenta, choć w kwietniu notowania Aleksandra Kwaśniewskiego nieznacznie spadły. Sejmu i Senatu - poprawiły się - wynika z sondażu CBOS.
Działalność prezydenta pozytywnie oceniło w kwietniu 72% badanych, co oznacza spadek o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego badania z marca. Nie zmienił się natomiast odsetek niezadowolonych, który wynosi 18%.
W kwietniu poprawiły się oceny Sejmu i Senatu, choć i tak zdecydowana większość badanych jest niezadowolona z działalności parlamentu.
Sejm pozytywnie oceniło 19% ankietowanych (wzrost w porównaniu z marcem o 3 pkt proc.), zaś negatywnie - 62% (spadek o 5 pkt proc.). Aprobatę dla Senatu wyraziło natomiast 23%, a dezaprobatę - 46. Liczba ocen pozytywnych zwiększyła się o 4 pkt proc., a negatywnych spadła o 3 pkt proc.
Na podobnym poziomie utrzymuje się aprobata i dezaprobata dla działalności władz lokalnych. Zadowolonych z nich było 42% pytanych (spadek o 2 pkt proc.), zaś liczba niezadowolonych nie zmieniła się i wynosi 38%.
CBOS zapytał ankietowanych także o ocenę działalności policji i instytucji wymiaru sprawiedliwości - sądów i prokuratury. W porównaniu z poprzednim badaniem, przeprowadzonym w grudniu, zwiększyła się liczba osób nie mających zdania na temat ich działalności, spadła bowiem zarówno liczba ocen pozytywnych jak i negatywnych.
Największą aprobatą nadal cieszy się policja, której działalność pozytywnie oceniło 55% pytanych, a negatywnie - 31%. W grudniu liczby te wynosiły odpowiednio - 62 i 30%.
Z pracy sądów zadowolenie wyraziło 22%, niezadowolenie - 54%. W grudniu zarówno liczba ocen pozytywnych jak i negatywnych była o 3 pkt proc. większa. Działalność prokuratury dobrze oceniło 22% badanych (spadek o 4 pkt proc.), zaś źle - 48% (spadek o 5 pkt proc.).
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-8 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1044 dorosłych mieszkańców Polski. (aka)