PolskaCBOS: obawiamy się utraty pracy

CBOS: obawiamy się utraty pracy

Ponad połowa Polaków (57%) obawia się utraty pracy - wynika z czwartkowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Tak wysokiego poziomu poczucia zagrożenia nie notowano od początku 1991 r.

17.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Poważnie z możliwością utraty pracy liczy się 20% ankietowanych. Wśród nich przeważają mieszkańcy małych miast (38%), osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (26%), a szczególnie robotnicy wykwalifikowani (41%).

Pewni swoich szans na znalezienie pracy są natomiast ludzie najmłodsi (37%), dobrze wykształceni (33%), przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (32%) oraz mieszkańcy dużych miast (31%).

Według większości ankietowanych, bezrobotni utrzymują się z zasiłków (72%) oraz z prac dorywczych (70%). 47% Polaków uważa, że źródłem utrzymania bezrobotnych jest przede wszystkim pomoc społeczna i charytatywna. Tyle samo twierdzi, że istotną rolę odgrywa pomoc rodziny.

Co piąty ankietowany uważa, że osoby bezrobotne utrzymują się dzięki nieuczciwym dochodom (22%) lub dochodom z drobnego handlu (21%).

Z deklaracji samych bezrobotnych wynika, że 81% z nich pozostaje na utrzymaniu swoich bliskich. Ponad dwie piąte (44%) żyje głównie z dorywczych prac zarobkowych. Co piąty (20%) korzysta ze swoich oszczędności.

Większość Polaków (71%) uważa, że tylko nieliczni bezrobotni starają się zmienić swoje szanse na rynku pracy podejmując naukę, dokształcając się lub w inny sposób podnosząc kwalifikacje. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany (20%).

Czy obawiasz się bezrobocia? - takie pytanie zadała internautom Wirtualna Polska. "Bardzo" - taką odpowiedź dało 65% osób; 23% pytanych odpowiedziało, że "trochę". U 12% internautów bezrobocie nie wzbudza żadnych obaw. (jd)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)