Trwa ładowanie...
d1o465b

Cavallo oskarżony o przemyt broni

Domingo Cavallo, były minister
gospodarki Argentyny, został w środę oskarżony o przemyt broni.

d1o465b
d1o465b

Cavallo aresztowano w ubiegłą środę i przewieziono do więzienia wojskowego w Buenos Aires w związku z podejrzeniami o nielegalną sprzedaż broni do Chorwacji i Ekwadoru w latach 90.

Śledztwo ma wyjaśnić, w jaki sposób ponad sześć i pół tysiąca ton broni, przeznaczonej dla Panamy i Wenezueli, trafiło ostatecznie z Argentyny do Chorwacji i Ekwadoru. Było to w pierwszej połowie lat 90., gdy oba kraje obejmowało międzynarodowe embargo. Cavallo pełnił wówczas (1991-96) urząd ministra gospodarki w rządzie prezydenta Carlosa Menema i - zdaniem śledczych - musiał wiedzieć o transakcjach.

Wartość przemytu szacuje się na ponad 100 mln dolarów.

W tej samej sprawie w czerwcu ubiegłego roku aresztowano byłego prezydenta Carlosa Menema (w latach 1991-99), ale po kontrowersyjnej decyzji sądu najwyższego został on w listopadzie uwolniony.

d1o465b

Cavallo jest powszechnie uważany za autora cudu z początku lat 90., kiedy argentyńską gospodarkę trapiła hiperinflacja dochodząca do 5 tys. procent rocznie i odwrót inwestorów. Udane reformy - m.in. powiązanie peso i dolara w stosunku 1:1 - sprawiły, że Argentynę przez kilka lat uważano za jeden z przodujących i najbardziej obiecujących rynków wschodzących na świecie.

Nie powiodła się natomiast druga próba ratowania przez Cavallo gospodarki kraju. W marcu ubiegłego roku wezwał go na pomoc prezydent Fernando de la Rua, a parlament dał mu specjalne uprawnienia. Jednak w grudniu Cavallo musiał ustąpić pod presją tłumów Argentyńczyków, wycieńczonych czteroletnią recesją, wstrzymaniem wypłat z kont bankowych i jego propozycjami oszczędności budżetowych. (and)

d1o465b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o465b
Więcej tematów