Trwa ładowanie...

Caritas Polska: Ukraina czeka na polską pomoc

Trwają akcje poparcia, zbiórki pieniędzy i leków na rzecz protestujących na Ukrainie. W Kijowie są wolontariusze, którzy obserwują przypadki naruszenia praw człowieka i pomagają rannym. Ukraińcy przebywający w Polsce proszą o pomoc w składaniu wniosków o status uchodźcy. Także Caritas Polska zwróciła się z apelem o pomoc dla Ukrainy.

Share
Caritas Polska: Ukraina czeka na polską pomocŹródło: PAP/EPA, fot: Alexey Furman
d3n7vzj

W Kijowie przebywają m.in. wolontariusze z Fundacji "Otwarty Dialog". Jak mówił Tomasz Czuwar z Fundacji, wolontariusze nie tylko rejestrują przypadki naruszeń praw człowieka i obserwują procesy manifestantów, ale też pomagają w udzielaniu pierwszej pomocy rannym. Ich relację z Kijowa na bieżąco można obserwować na stronie: www.maidan24.pl.

Organizacja prowadzi też zbiórkę publiczną m.in. na funkcjonowanie misji obserwacyjnej na Majdanie i w innych rejonach Ukrainy. - Dbamy m.in. o to, żeby nasi wolontariusze nadal mogli bezpiecznie przebywać w Kijowie - powiedział.

d3n7vzj

Jak dodał, Fundacja zbiera też pieniądze na leki dla rannych. - Teraz potrzebne są leki specjalistyczne wydawane na receptę. Ilość leków bez recepty jest tam na miejscu wystarczająca - dodał. Numer konta, na które można wpłacać pieniądze to: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255.

Pieniądze dla protestujących na Ukrainie zbiera Fundacja "Edukacja dla Demokracji". Jak poinformowała, środki będą przekazywane na pomoc osobom represjonowanym i rannym w czasie demonstracji. Numer rachunku Fundacji to: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813. W Warszawie datki można też wpłacać do skarbonki w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów przy ul. Miodowej 16.

Także Caritas Polska zwróciła się z apelem o pomoc dla Ukrainy. - Caritas Polska zbiera fundusze na zakup leków i żywności dla potrzebujących - poinformowała Alicja Wysocka z biura prasowego Caritas.

Caritas z Ukrainy prosi o fundusze na zakup leków, szczególnie antybiotyków, środków znieczulających i przeciwbólowych oraz żywności. Zaznaczyła jednocześnie, że obecnie nie ma szans na zorganizowanie jakichkolwiek transportów z pomocą humanitarną.

d3n7vzj

- Warta podkreślenia jest solidarność ludzi z samej Ukrainy, którzy dzielą się czym mają. Ze Lwowa co kilka godzin wysyłana jest pomoc do Kijowa poprzez tych, którzy jadą w tamtym kierunku. Ukraina czeka na solidarność Polaków i już dziękuje za pomoc - powiedział dyrektor Caritas Spes ze Lwowa ksiądz Wiesław Dorosz.

Osoby chcące włączyć się w pomoc dla Ukrainy mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Ukraina".

Ukraińskie ministerstwo zdrowia podało, że w starciach w Kijowie między antyrządowymi demonstrantami a siłami MSW śmierć poniosło 26 osób. W szpitalach przebywa 263 antyrządowych demonstrantów oraz 342 milicjantów i żołnierzy wojsk wewnętrznych. Większość ma rany postrzałowe.

d3n7vzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n7vzj
Więcej tematów