Całkowicie zniszczona. Baza Morozowsk zrównana z ziemią
Ukraińskie media opublikowały nowe zdjęcia przedstawiające skutki ataku na rosyjską bazę wojskową Morozowsk. "Był magazyn - nie ma magazynu. Broń lotnicza zamieniła się w złom i popiół" - czytamy. Ukraiński wywiad przyznał się do ataku w poniedziałek.
06.08.2024 | aktual.: 06.08.2024 13:36
Ukraińcy zaatakowali w nocy z piątku na sobotę rosyjską bazę lotniczą Morozowsk w obwodzie rostowskim.
Baza Morozowsk zaatakowana
Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że w wyniku ataku sił ukraińskich całkowicie zniszczony został samolot bojowy Su-34 oraz składy uzbrojenia lotniczego – poinformował w poniedziałek wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dane z rozpoznania kosmicznego pokazują, że 3 sierpnia 2024 r. w wyniku uderzenia ogniowego zniszczony został samolot myśliwsko-bombowy Su-34 na lotnisku wojskowym (…) 'Morozowsk' w obwodzie rostowskim" – oświadczył HUR na Telegramie.
Dwie podobne maszyny na tym samym lotnisku zostały prawdopodobnie uszkodzone odłamkami, na co wskazują wyrwy po wybuchach w ich sąsiedztwie. Całkowicie zniszczony został skład uzbrojenia lotniczego, na co wskazują ślady pożaru na lotnisku, a także zniszczono cztery budynki techniczne oraz dwa hangary - wyjaśniono w komunikacie.
Rosyjska baza zamieniła się w "złom i popiół"
We wtorek ukraińskie media opublikowały nowe zdjęcia z miejsca eksplozji. "Był magazyn – nie ma magazynu. Na zdjęciu widać, że broń lotnicza zamieniła się w złom i popiół" - komentuje stacja TSN.
Ukraiński wywiad nie ujawnił, jaka broń została zastosowana do ataku na Morozowsk. Podkreślił, że ta rosyjska baza lotnicza znajduje się w odległości 265 kilometrów od linii frontu.
Zobacz także
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o ataku na Morozowsk w obwodzie rostowskim w sobotę rano. W wydanym wówczas komunikacie powiadomiono o trafieniu trzech magazynów z amunicją, w których przechowywano m.in. kierowane bomby lotnicze. Sztab przekazał również, że zaatakowane zostały składy ropy naftowej i magazyny paliw w rosyjskich obwodach biełgorodzkim, kurskim i rostowskim.
źródło: PAP / TSN / Unian