Trwa ładowanie...
d34n51a

Były zakonnik napastował dziesiątki dzieci - jest wyrok

Francuski sąd skazał na 5 lat więzienia za czyny pedofilskie byłego zakonnika, członka katolickiej Wspólnoty Błogosławieństw. Oskarżony przyznał się, że napastował seksualnie dziesiątki dzieci.
Share
Były brat brother Pierre-Etienne Albert i jego obrońca Elisabeth Rudelle-Vimini
Były brat brother Pierre-Etienne Albert i jego obrońca Elisabeth Rudelle-ViminiŹródło: AFP, Fot: Eric Cabanis
d34n51a

Po dwudniowym, bardzo głośnym w mediach francuskich procesie, sędziowie w Rodez na południu Francji uznali Pierre-Etienne'a Alberta winnym popełnienia aktów pedofilskich wobec 38 chłopców i dziewczynek w wieku od 5 do 14 lat. W sumie, według organów ścigania, były duchowny napastował seksualnie blisko 60 nieletnich osób, ale część tych czynów przedawniła się. Do wszystkich przestępstw doszło w latach 1985-2000 we Wspólnocie Błogosławieństw w departamencie Aveyron w południowej Francji.

Sąd nie przychylił się do żądania prokuratury, która zażądała najwyższej możliwej we francuskim prawie kary za to przestępstwo - 10 lat więzienia.

Oprócz orzeczenia kary 5 lat pozbawienia wolności sąd nakazał skazanemu leczenie oraz zabronił mu kontaktu z osobami nieletnimi. Były zakonnik będzie musiał także wypłacić swoim ofiarom odszkodowania w kwotach od 1 do 5 tys. euro.

d34n51a

W rozprawie w Rodez brały udział liczne, dziś dorosłe osoby, które przed laty były napastowane przez zakonnika.

60-letni Pierre-Etienne Albert przed sądem przyznał się do winy i wyraził żal za swoje czyny, prosząc swoje ofiary o wybaczenie. Tłumaczył, że jego skłonności pedofilskie były następstwem aktu agresji seksualnej, której sam doznał w dzieciństwie. Mówił, że nie potrafił oprzeć się pokusie i odejść ze wspólnoty przez dziesiątki lat. "Byłem jak lis w kurniku w tym zgromadzeniu, gdzie było pełno dzieci" - zeznawał przed sądem.

Oskarżony utrzymywał, że jego przełożeni ze wspólnoty, w tym jej przywódca, brat Efraim, wiedzieli już od końca lat 80. o jego skłonnościach pedofilskich, jednak nic nie zrobili w tej sprawie.

W związku z tym adwokaci ofiar żądali postawienia zarzutów przyzwolenia na napastowanie seksualne czterem byłym liderom wspólnoty. Nie pociągnięto ich jednak do odpowiedzialności z powodu przedawnienia się przestępstw.

d34n51a

Wspólnota Błogosławieństw powstała w 1973 roku we Francji na fali ruchów odnowy charyzmatycznej w Kościele katolickim. Dziś działa w wielu krajach na całym świecie.

Wielu członków zgromadzenia mieszka w byłych klasztorach, zamkach lub rezydencjach. Jako swoje główne hasła wspólnota głosi życie w ubóstwie, posłuszeństwie i czystości. Należą do niej nie tylko duchowni, ale też osoby świeckie i całe rodziny z dziećmi.

d34n51a

Podziel się opinią

Share
d34n51a
d34n51a
Więcej tematów