Trwa ładowanie...
d1jxeva

Były strażnik obozu koncentracyjnego w Sztutowie oskarżony o zbrodnie wojenne. Miał 19 lat

O tym, że 95-letni były strażnik niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie został oskarżony o zbrodnie wojenne, poinformował rzecznik sądu rejonowego w Wuppertalu. Mężczyzna dostał zarzut współudziału w zabójstwie kilkuset osób. Eksperci ocenią jego zdolność do stanięcia przed sądem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy. Były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen
Niemcy. Były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen
d1jxeva

95-letni strażnik nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie, pełnił funkcję obozowego strażnika mając 19 lat. To dlatego jego sprawę ma rozpatrywać sąd dla nieletnich.

Mężczyzna został oskarżony o zbrodnie wojenne i współudział w zabójstwie kilkuset osób. Eksperci mają ocenić czy będzie w stanie stanąć przed sądem.

W obozie zginęło ponad 65 tys. osób

d1jxeva

Obóz koncentracyjny Stutthof, położony obok Gdańska, był obozem śmierci, który działał najdłużej na terenie okupowanej Polski. Jako pierwsi trafili tam przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele, urzędnicy i społecznicy działający na terenie Wolnego Miasta Gdańsk i Pomorza Gdańskiego. A także Członkowie Związku Zachodniego i Ligi Morskiej i Kolonialnej. W pierwszym transporcie do obozu dojechało 150 osób.

Więźniowie pracowali w fabrykach działających na rzecz niemieckiej machiny wojennej. Kiedy w lipcu 1944 roku obóz został włączony w plan Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej, do obozu zaczęły przyjeżdżać transporty więźniów żydowskich.

Sprawa 95-letniego strażnika to kolejna ze spraw, które prowadzą niemieccy śledczy. Tydzień temu niemieccy prokuratorzy zażądali trzech lat więzienia dla 93-letniego strażnika obozu Stutthof, który został oskarżony o współudział w masowych morderstwach w obozie w latach 1944-1945. Dostał zarzut o udział w zabójstwie 5230 więźniów.

Według historyków w obozie zginęło ponad 65 tysięcy osób.

d1jxeva

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?

Czytaj też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-usa-rasizm-to-nie-jedyny-problem-z-jakim-walczy-ameryka-wywiad-6518176976664705a">Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku</a>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jxeva

Podziel się opinią

Share

d1jxeva

d1jxeva
Więcej tematów