Trwa ładowanie...

Były strażnik obozu koncentracyjnego w Sztutowie oskarżony o zbrodnie wojenne. Miał 19 lat

O tym, że 95-letni były strażnik niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie został oskarżony o zbrodnie wojenne, poinformował rzecznik sądu rejonowego w Wuppertalu. Mężczyzna dostał zarzut współudziału w zabójstwie kilkuset osób. Eksperci ocenią jego zdolność do stanięcia przed sądem.
Share
Niemcy. Były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen
Niemcy. Były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen
d1hus92

95-letni strażnik nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie, pełnił funkcję obozowego strażnika mając 19 lat. To dlatego jego sprawę ma rozpatrywać sąd dla nieletnich.

Mężczyzna został oskarżony o zbrodnie wojenne i współudział w zabójstwie kilkuset osób. Eksperci mają ocenić czy będzie w stanie stanąć przed sądem.

W obozie zginęło ponad 65 tys. osób

Obóz koncentracyjny Stutthof, położony obok Gdańska, był obozem śmierci, który działał najdłużej na terenie okupowanej Polski. Jako pierwsi trafili tam przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele, urzędnicy i społecznicy działający na terenie Wolnego Miasta Gdańsk i Pomorza Gdańskiego. A także Członkowie Związku Zachodniego i Ligi Morskiej i Kolonialnej. W pierwszym transporcie do obozu dojechało 150 osób.

d1hus92

Więźniowie pracowali w fabrykach działających na rzecz niemieckiej machiny wojennej. Kiedy w lipcu 1944 roku obóz został włączony w plan Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej, do obozu zaczęły przyjeżdżać transporty więźniów żydowskich.

Sprawa 95-letniego strażnika to kolejna ze spraw, które prowadzą niemieccy śledczy. Tydzień temu niemieccy prokuratorzy zażądali trzech lat więzienia dla 93-letniego strażnika obozu Stutthof, który został oskarżony o współudział w masowych morderstwach w obozie w latach 1944-1945. Dostał zarzut o udział w zabójstwie 5230 więźniów.

Według historyków w obozie zginęło ponad 65 tysięcy osób.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?

Czytaj też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-usa-rasizm-to-nie-jedyny-problem-z-jakim-walczy-ameryka-wywiad-6518176976664705a">Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku</a>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hus92

Podziel się opinią

Share
d1hus92
d1hus92
Więcej tematów