Trwa ładowanie...

Były SS-man: dobijałem Żydów w okupowanej Polsce

Były SS-man Josias Kumpf, uczestnik masakry 8.000 Żydów w obozie w Trawnikach na terenie Polski, został deportowany wyrokiem amerykańskiego sądu do Austrii -
ogłosił Departament Sprawiedliwości USA.

Były SS-man: dobijałem Żydów w okupowanej PolsceŹródło: AP
d1f9r74
d1f9r74

83-letni obecnie Kumpf, przeniesiony w 1942 z obozu Sachsenchausen w Niemczech do obozu zagłady Trawniki koło Świdnika w okupowanej Polsce, przyznał się do tego, że 3 listopada 1943 r. wziął udział w wymordowaniu w ciągu jednego dnia 8.000 Żydów w ramach Akcji Dożynki. Było wśród nich 400 żydowskich dzieci.

Departament Sprawiedliwości USA zacytował w komunikacie o wydaleniu zbrodniarza jego zeznanie: "Moje zadanie polegało na tym, aby dobijać tych, którzy dawali znaki życia, byli w konwulsjach. Strzelać w celu zabicia, udaremniać więźniom próbę ucieczki".

Kumpf, urodzony w Serbii, wstąpił do oddziałów SS i służył początkowo w Austrii. W 1956 roku wyemigrował z Austrii do USA i 8 lat później uzyskał obywatelstwo amerykańskie na podstawie oświadczenia, że wprawdzie jako 17-letni chłopiec został wcielony do oddziałów SS, ale nikomu nie zrobił krzywdy.

Z inicjatywy Departamentu Sprawiedliwości USA od 1979 roku wydalono ze Stanów Zjednoczonych 107 osób, które uczestniczyły w zbrodniach nazistowskich.

d1f9r74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f9r74
Więcej tematów