Trwa ładowanie...
d4l6kn8

Były poseł został zatrzymany przez CBA. Politycy po kolei się od niego odcinają

Jan C., były poseł świętokrzyskiego Ruchu Palikota i były członek SLD, został zatrzymany przez CBA. Mężczyzna jest podejrzewany o obrót fikcyjnymi fakturami VAT. Według śledczych polityk należał do grupy zajmującej się nielegalnym procederem - lista zatrzymanych w związku ze sprawą osób liczy już 30 nazwisk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były poseł został zatrzymany przez CBA. Politycy po kolei się od niego odcinają
(Youtube.com)
d4l6kn8

Politycy błyskawicznie zareagowali na tę informację, dystansując się od byłego posła. Najpierw SLD wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że Jan C. jest koordynatorem regionalnym stowarzyszenia „Inicjatywa Polska” Barbary Nowackiej na województwo świętokrzyskie.

- To nieprawda - powiedział w rozmowie z WP Maciej Krzysztoszek z biura prasowego "Inicjatywy Polska" i dodał, że Jan C. nigdy nie był ich członkiem oraz nie odpowiadał za tworzenie struktur IP w województwie świętokrzyskim. "Koordynatorem "Inicjatywy Polska" w Kielcach jest Katarzyna Szafrańska" - precyzuje biuro prasowe Inicjatywy w przesłanym komunikacie.

Łódzka delegatura CBA poinformowała o kolejnych trzech zatrzymanych w Warszawie, pod stolicą i pod Kielcami biznesmenach, którzy są zamieszani w obrót fikcyjnymi fakturami VAT.

d4l6kn8

Straty Skarbu Państwa wynikające z działań tylko tych trzech osób mogą sięgać nawet 60 mln zł. Nie jest wykluczone, że lista osób i zarzutów, które zostaną im postawione, będzie większa.

Tyszka o ułaskawieniu Kamińskiego: to zostało naciągnięte

Zatrzymania mają związek ze śledztwem przeciwko "wieloosobowej grupie zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur i ich sprzedażą w celu zaniżania zobowiązań podatkowych VAT i CIT, a także przywłaszczania pieniędzy i wyłudzania środków unijnych", informuje w komunikacie CBA.

d4l6kn8

Kreatywna księgowość

W ubiegłym roku funkcjonariusze z łódzkiej delegatury CBA wpadli na trop warszawskiego biznesmena Łukasza P., który oficjalnie prowadził firmę doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji. Miał pomagać innym firmom w płaceniu jak najniższych podatków, robił to jednak w nielegalny sposób.

Mężczyzna został złapany przez CBA na gorącym uczynku w listopadzie 2016 r. w wyniku operacji specjalnej, gdy wziął 445 tys. zł za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 mln zł. Tego samego dnia CBA zatrzymało jeszcze 12 osób biorących udział w tym procederze, którzy wystawiali fikcyjne dokumenty bądź z nich korzystali: właścicieli firm i spółek, w tym dwóch obywateli Ukrainy.

ZOBACZ TEŻ: Piotr R. złapany. W maju uciekł policji ze szpitala

d4l6kn8

W trakcie śledztwa ustalono, że jeden z zatrzymanych przez CBA, obecnie tymczasowo aresztowany, zorganizował sieć spółek zarejestrowanych w Polsce oraz na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spółki wystawiały faktury dokumentujących pozorne transakcje gospodarcze. Z ustaleń śledczych wynika, że dochodziło także do tzw. prania pieniędzy.

Źródło: echodnia.eu, cba.gov.pl

d4l6kn8

Podziel się opinią

Share

d4l6kn8

d4l6kn8
Więcej tematów