Trwa ładowanie...
d2s2cye

Były polityk Samoobrony z zarzutami szpiegostwa na rzecz Rosji i Chin

Mateusz Piskorski został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego prawie dwa lata temu. To pierwszy w historii III RP polityk zatrzymany za szpiegostwo. Do tej pory prokuratura nie chciała jednak ujawnić na rzecz jakiego państwa pracował zatrzymany lider prokremlowskiej partii "Zmiana".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratura: Mateusz Piskorski szpiegował na rzecz Rosji i Chin
Prokuratura: Mateusz Piskorski szpiegował na rzecz Rosji i Chin (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d2s2cye

Mateusz Piskorski (po postawieniu zarzutów zgodził się na podawanie swojego pełnego nazwiska i upublicznienie wizerunku) nigdy nie krył się ze swoją sympatią dla Rosji. To sprawiło, że służby interesowały się nim już w czasach rządów koalicji PO-PSL. Jednak wtedy nie było przesłanek do jego zatrzymania.

Tuż po rejestracji partii Zmiana w 2015 roku jej członków zaczęto nazywać "zielonymi ludzikami", "trollami Putina" i "V kolumną". - Każdy, kto kwestionuje obecną linię polityczną, naraża się na ataki. W moim przypadku są to naprawdę absurdalne ataki. Ja nie zgadzam się z wieloma politykami i ekspertami, ale nie oskarżam ich o bycie agentami CIA - mówił wówczas w rozmowie z Wirtualną Polską Piskorski.

d2s2cye

ABW zatrzymała go w maju 2016 roku. Jak informowała wówczas "Rzeczpospolita" spekulowano, że śledczy wpadli na ślad pieniędzy, przesyłanych do partii Zmiana z Kremla. Sam Piskorski uważa, że padł ofiarą Mariusza Kamińskiego, którego uważa za współwinnego śmierci Andrzeja Leppera.

- Służbami specjalnymi w Polsce ma kierować przestępca i kanalia, typ spod ciemnej gwiazdy, który pośrednio doprowadził do śmierci Andrzeja Leppera, człowieka niezwykle mi bliskiego i zawsze przeze mnie szanowanego - powiedział dla "Rzeczpospolitej" lider Zmiany.

d2s2cye

Śledztwo przeciwko Mateuszowi Piskorskiemu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Z informacji portalu niezależna.pl wynika. że postępowanie przygotowawcze zmierza ku końcowi.

- Wyżej wymieniony pozostaje pod zarzutami brania udziału w działalności rosyjskiego wywiadu i chińskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej - przekazała reporterce portalu Prokuratura Krajowa.

d2s2cye

Podziel się opinią

Share

d2s2cye

d2s2cye
Więcej tematów