Trwa ładowanie...

Były polityk Samoobrony z zarzutami szpiegostwa na rzecz Rosji i Chin

Mateusz Piskorski został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego prawie dwa lata temu. To pierwszy w historii III RP polityk zatrzymany za szpiegostwo. Do tej pory prokuratura nie chciała jednak ujawnić na rzecz jakiego państwa pracował zatrzymany lider prokremlowskiej partii "Zmiana".

Share
Były polityk Samoobrony z zarzutami szpiegostwa na rzecz Rosji i ChinŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d48e0m0

Mateusz Piskorski (po postawieniu zarzutów zgodził się na podawanie swojego pełnego nazwiska i upublicznienie wizerunku) nigdy nie krył się ze swoją sympatią dla Rosji. To sprawiło, że służby interesowały się nim już w czasach rządów koalicji PO-PSL. Jednak wtedy nie było przesłanek do jego zatrzymania.

Tuż po rejestracji partii Zmiana w 2015 roku jej członków zaczęto nazywać "zielonymi ludzikami", "trollami Putina" i "V kolumną". - Każdy, kto kwestionuje obecną linię polityczną, naraża się na ataki. W moim przypadku są to naprawdę absurdalne ataki. Ja nie zgadzam się z wieloma politykami i ekspertami, ale nie oskarżam ich o bycie agentami CIA - mówił wówczas w rozmowie z Wirtualną Polską Piskorski.

ABW zatrzymała go w maju 2016 roku. Jak informowała wówczas "Rzeczpospolita" spekulowano, że śledczy wpadli na ślad pieniędzy, przesyłanych do partii Zmiana z Kremla. Sam Piskorski uważa, że padł ofiarą Mariusza Kamińskiego, którego uważa za współwinnego śmierci Andrzeja Leppera.

d48e0m0

- Służbami specjalnymi w Polsce ma kierować przestępca i kanalia, typ spod ciemnej gwiazdy, który pośrednio doprowadził do śmierci Andrzeja Leppera, człowieka niezwykle mi bliskiego i zawsze przeze mnie szanowanego - powiedział dla "Rzeczpospolitej" lider Zmiany.

Śledztwo przeciwko Mateuszowi Piskorskiemu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Z informacji portalu niezależna.pl wynika. że postępowanie przygotowawcze zmierza ku końcowi.

- Wyżej wymieniony pozostaje pod zarzutami brania udziału w działalności rosyjskiego wywiadu i chińskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej - przekazała reporterce portalu Prokuratura Krajowa.

d48e0m0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48e0m0
d48e0m0
Więcej tematów