Trwa ładowanie...

Trzy miesiące aresztu dla Mateusza P., szefa partii "Zmiana". Prokuratura zarzuca mu szpiegostwo

• Zarzut szpiegostwa przedstawiła prokuratura Mateuszowi P., b. posłowi Samoobrony,
• P. to lider uznawanej za prokremlowską formacji "Zmiana"
• Radio ZET: P. został aresztowany na 3 miesiące

Share
Trzy miesiące aresztu dla Mateusza P., szefa partii "Zmiana". Prokuratura zarzuca mu szpiegostwo
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d1q2ljw

Od środowego popołudnia media podawały, że do warszawskiej siedziby partii "Zmiana" wkroczyła ABW. W czwartek po południu Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej potwierdził, że ABW działa na jej zlecenie, prowadząc śledztwo "przeciwko obywatelowi polskiemu Mateuszowi P.", który został zatrzymany w środę przez funkcjonariuszy Agencji.

P., który 10 lat temu był posłem Samoobrony, a ostatnio - szefem ugrupowania "Zmiana" (nie figuruje w rejestrze partii politycznych), m.in. aprobującego aneksję Krymu przez Rosję, przedstawiono zarzut szpiegostwa. Przestępstwo to opisano w rozdziale Kodeksu karnego pt. "Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej" w następujący sposób: "Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

d1q2ljw

Radio ZET podało w piątek wieczorem, że decyzją sądu Mateusz P. został aresztowany na 3 miesiące. Aresztu dla P. domagała się prokuratura.

Prokuratura, nie poinformowała, na czyją rzecz szpiegować miał podejrzany, ani czy P. przyznał się do zarzutów oraz czy złożył wyjaśnienia. Według części mediów chodzi o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej; tvn24.pl podaje, że może chodzić o szpiegostwo dla Chińskiej Republiki Ludowej.

Wiceprzewodniczący "Zmiany" Konrad Rękas napisał na Facebooku, że funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań w mieszkaniach członków władz krajowych ugrupowania żądając wydania m.in. twardych dysków, nośników informacji, dokumentów itp. "Działanie takie uważamy za formę represji politycznej i próbę zastraszenia środowisk mających odmienną od lansowanej przez władze RP wizję polskiej polityki zagranicznej, wewnętrznej i społeczno-gospodarczej".

Rękas zapewnił, że działacze Zmiany i Mateusz P. "prowadzą działalność zgodną z obowiązującym w Polsce prawem, pomimo szykan ze strony organów państwa". Akcję ABW uznał za "rażące naruszenie zasad praworządności, niedopuszczalną w kraju demokratycznym, deklarującym poszanowanie wolności słowa". Zapowiedział zaskarżenie tych czynności.

ABW nie komentuje tych zarzutów ani nie ujawnia żadnych informacji z postępowania, powołując się na jego dobro.

d1q2ljw

Podziel się opinią

Share
d1q2ljw
d1q2ljw
Więcej tematów