ŚwiatBush: zgoda na badania komórek macierzystych

Bush: zgoda na badania komórek macierzystych

George W. Bush (AFP)





Po długich wahaniach prezydent Bush zezwolił na finansowanie z federalnego budżetu ograniczonych badań z użyciem komórek macierzystych z ludzkich embrionów. Decyzję potępił m.in. przewodniczący komisji episkopatu USA bp Joseph A. Fiorenza.

Prezydent w swoim telewizyjnym orędziu oświadczył, że badania, które potencjalnie mogą mieć przełomowe znaczenie dla nauki i terapii nieuleczalnych dotąd schorzeń, zarazem rodzą szereg podstawowych dylematów moralnych i filozoficznych.

Zagadnienie to zmusza nas do podjęcia fundamentalnych pytań o początku życia ludzkiego i granice nauki - powiedział amerykański prezydent.

Decyzję Busha, ogłoszoną w czwartek późnym wieczorem w transmitowanym przez TV na cały kraj przemówieniu, uważa się za jedną z najważniejszych w czasie jego prezydentury. Mimo naukowych i etycznych względów, na jakie powoływał się prezydent, sprawa podzieliła amerykańskie społeczeństwo i ma poważny wymiar polityczny.

Prezydent podkreślił, że równie obiecujące i o wiele mniej kontrowersyjne są badania nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z innych źródeł, takich, jak szpik kostny dorosłych osób, łożyska, pępowiny oraz embriony zwierzęce.

W ocenie obserwatorów, prezydent zdecydował się na kompromis, pragnąc zadowolić obie strony sporu i odchodząc od swoich obietnic z kampanii wyborczej poczynionych popierającym go konserwatystom.

Niektórzy komentują nawet decyzję Busha jako sygnał jego pragmatyzmu i przesuwania się do centrum.

Komórki macierzyste, czyli nadal zdolne do podziału komórki wyodrębnione z embrionów po nieudanych zabiegach zapłodnienia in vitro, wykorzystywane są przy poszukiwaniu leków na rozmaite groźne choroby (w tym: chorobe Parkinsona i Alzheimera)
. Konserwatywni przeciwnicy tego typu badań uważają je za niemoralne, gdyż, według nich, życie ludzkie trwa od momentu poczęcia i podlega całkowitej ochronie.

Decyzję Busha potępił przewodniczący komisji episkopatu USA bp Joseph A. Fiorenza. Zdaniem Fiorenzy badania na komórkach macierzystych są moralnie nie do zaakceptowania. Biskup napisał w komunikacie, że rząd federalny po raz pierwszy w historii popiera badania oparte na zniszczeniu najbardziej bezbronnych istnień ludzkich dla ewentualnej korzyści innych.(ck)

bushbadaniafinansowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)