wp/screen

Arkadiusz Jastrzębski, 23 kwietnia 2019 12:55

Burze piaskowe w całej Polsce. Uwaga na drogach! Są już wypadki

Tweetnij Komentuj

To jeszcze nie jest pył znad Sahary. Kierowcy muszą być jednak gotowi na nagły spadek widoczności z powodu piasku. Jego drobiny z pól podnosi silny wiatr, wywołując lokalne burze piaskowe.

Pokaż...

Burzę piaskową pod Elblągiem nagrał reporter WP. Jak relacjonował, momentami widoczność była zerowa. Podobne warunki czekają na kierowców, którzy jadą autostradą A1 w okolicach Torunia, ale również drogami Mazowsza.

"Burza piaskowa na remontowanej trasie S17 od Zakrętu do Kołbieli, a nawet do Garwolina. Momentami nie widać nic na 5 metrów" - pisze nasz czytelnik, pan Krystian przez platformę dziejesie.wp.pl

Przez słabą widoczność na drodze krajowej nr 60 pod Warszawą zderzyły się dwie ciężarówki - podaje RMF FM.

Kilkaset metrów dalej w wypadku trzech aut ranna została 60-latka.

Niestety synoptycy nie mają dobrych informacji. Wiać będzie coraz silniej i to w całym kraju.

Lokalnie porywy mogą sięgać 40-65 km/h, a po południu ponad 75 km/h - ostrzegają w prognozie dla Wirtualnej Polski eksperci z biura Cumulus.

Burza piaskowa. Uwaga w całej Polsce - także w środę

To oznacza, że burze piaskowe mogą utrudniać jazdę także w innych regionach, gdzie w ostatnich godzinach nie spadł deszcz. Podobnie będzie w środę. Do południa porywy mogą sięgać jeszcze do 60 km/h - później zaczną słabnąć.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim.

Od rana strażacy w północnej i środkowej Polsce strażacy wyjeżdżali usuwać powalone drzewa blokujące drogi i chodniki. Były też wezwania do zerwanych poszyć dachowych na Mazowszu i Kujawach. Wichura spowodowała również awarie sieci energetycznej. Jak podaje pomorska.pl, najwięcej domów bez prądu jest w okolicach Inowrocławia.

Burza piaskowa: co robić?

- Kiedy tylko zobaczymy, że widoczność spada, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zwolnić, ale jednocześnie zwrócić uwagę na inne samochody za nami. Taka burza przypomina zamieć śnieżną, ale może występować na niewielkim odcinku trasy - mówi nam kom. Izabela Niedźwiedzka-Pardela z policji warmińsko-mazurskiej.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą ? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Piasek, który sprawia tyle kłopotów kierowcom, nie jest jeszcze zapowiadanym pyłem znad Sahary. To drobinki luźnej i wysuszonej wierzchniej warstwy gleby z przydrożnych pól. Silny wiatr związany jest z kolei ze znaczną różnicą ciśnienia atmosferycznego między wyżem znad Białorusi a niżem znad Niemiec.

Burza piaskowa w Polsce. Ekspert wyjaśnia, dlaczego na chwilę zrobiło się ciemno

W środę nad Polskę dotrze pył z burzy piaskowej znad Sahary. Można się spodziewać, że pustynne piaski spadną wraz z deszczem, barwiąc nasze ulice, chodniki i samochody na żółto lub pomarańczowo.

Płonie las pod Bydgoszczą. Strażacy: winne grille i ogniska

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Tagi: burza piaskowa piasek droga

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .