Trwa ładowanie...

Paniczny ruch Kremla. Boją się buntu. To już się dzieje

Rosyjska Duma Państwowa wprowadza do kodeksu karnego pojęcia: "mobilizacji", "stanu wojennego" i "czasu wojny". Rosjanom grozi długie więzienia za kapitulację wojskową, odmowę służby oraz odmowę lub niezastosowanie się do poleceń przełożonego. W Moskwie rozpocząć się ma również mobilizacja do wojny w Ukrainie.

Bunt w rosyjskiej armii. W odpowiedzi paniczny ruch KremlBunt w rosyjskiej armii. W odpowiedzi paniczny ruch KremlŹródło: East News, fot: OLGA MALTSEVA
d2xpmk4
d2xpmk4

Duma Państwowa przyjęła od razu w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego, które przewidują karę więzienia za dobrowolne poddanie się oraz odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych; w ustawie pojawiły się pojęcia "mobilizacja" i "stan wojenny". W KK pojawi się nowy artykuł – "dobrowolne poddanie się", za który przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności – informuje niezależny portal Meduza.

Nawet 10 lat więzienia

Ponadto pojawił się artykuł dotyczący szabru – za to przestępstwo grozi kara do 15 lat więzienia. Po raz pierwszy pojawia się sformułowanie "mobilizacja" i "stan wojenny". Jeśli do wymienionych przestępstw dojdzie w czasie mobilizacji lub stanu wojennego, będzie to okoliczność zwiększająca karę.

W ustawie przewidziano zaostrzenie kary za samowolne oddalenie się z jednostki "w czasie mobilizacji lub stanu wojennego" (do 10 lat). Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Kary za niewykonanie rozkazu

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia).

Putin przed decyzją. Trzy opcje na stole

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xpmk4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2xpmk4
Więcej tematów