Bukietek malinowy. Śluzowiec z polskich lasów. "Przemieszcza się, pożerając mikroorganizmy"
Przełom zimy i wiosny to czas, w którym uaktywniają się różne organizmy. Jednego z nich zaprezentowali przedstawiciele Lasów Państwowych. "Proszę Państwa, oto i Bukietek malinowy" - przekazali za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Bukietek malinowy to organizm, który nie należy ani do świata fauny, ani flory. To śluzowiec, a więc gatunek, stanowiący odrębną grupę, zaliczaną do królestwa Protista.
Bukietek malinowy - czym jest?
Bukietek malinowy, nazywany również Bukietkiem kropkowanym, to jednokomórkowy organizm, wewnątrz którego znajduje się jądro oraz pęcherzyki wypełnione płynem (wakuole/wodniczki). Ze względu na brak twardej ściany komórkowej, organizm ten może przybierać różne kształty - charakterystyczne dla Bukietka malinowego, czyli gatunku protista grzybopodobnego, są jednak zarodnie, skupione na kilku lub kilkunastu trzonkach - stąd czerpie swoją nazwę, ponieważ przypomina wiązkę kwiatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informują Lasy Państwowe, "Bukietek, jak to śluzowce mają w zwyczaju, przemieszcza się, pożerając napotkane po drodze mikroorganizmy i poszukując miejsca dogodnego do dalszego rozwoju".
Bukietek malinowy w Polsce. Gdzie występuje?
Leśnicy wyjaśniają, że Bukietek malinowy występuje w Polsce dość powszechnie, jednak ze względu na swoją formę, często nie stanowi obiektu zainteresowania obserwatorów. "Kryje się w ciemnych zakamarkach i choć jest naprawdę malutki, to stosunkowo łatwo dostrzeżemy go dzięki jego jaskrawym, malinowo-czerwonym barwom". Osoby, które chcą zobaczyć go na własne oczy, powinny udać się do lasu w okresie od wczesnej wiosny do jesieni i spojrzeć na próchniejące, wilgotne drewno. To jedno z podłoży, na których najczęściej rozwijają się i żerują Bukietki malinowe.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.