Trwa ładowanie...
d17nubb

Budżet UE. Trzy opcje uniknięcia weta Polski i Węgier przez Unię

Budżet UE. Aby przezwyciężyć weto Polski oraz Węgier, kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny wdrożyć specjalne plany. Przedstawił je komentator polityczny Paul Taylor na łamach "Politico". Czy są szanse na pokonanie oporu Jarosława Kaczyńskiego oraz Viktora Orbána?
Share
Budżet UE. Polska chce skorzystać z prawa weta.
Budżet UE. Polska chce skorzystać z prawa weta.Źródło: PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL, STEPHANIE LECOCQ / POOL
d17nubb

Budżet UE zostanie zawetowany przez Polskę, jeśli unijni decydenci nie zrobią kroku wstecz ws. oceny stanu praworządności w krajach członkowskich. Jest to wspólne stanowisko liderów koalicji rządzącej w Polsce. Komentator Paul Taylor wskazał, jak Unia Europejska może ominąć weto Polski oraz Węgier.

Budżet UE. Weto Polski i Węgier bez szans?

Polskie oraz węgierskie władze grożą wetem w sprawie długoterminowego budżetu UE i funduszy na rzecz walki z koronawirusem. Wynosi on łącznie 1,8 bln euro. Jak wskazuje komentator "Politico", w ten sposób władze tych krajów chcą chronić się przed powiązaniem wypłat z przestrzeganiem zasad państwa prawa. Jak dodaje Taylor, pozostałe państwa członkowskie powinny znaleźć sposób, aby obejść weto Polski oraz Węgier. Komentator przedstawił i ocenił możliwe scenariusze.

d17nubb

Pierwszą opcją, którą przedstawił były premier Belgii Guy Verhofstadt jest uruchomienie funduszu odbudowy jako tzw. wzmocnionej współpracy w ramach kolacji chętnych. Byłaby ona wdrożona na mocy odpowiedniego ustępu traktatu lizbońskiego Unii Europejskiej.

PiS i weto w UE. Victor Orban lojalny wobec Polski? Michał Dworczyk: "Kwestia wspólnoty interesów"

Druga opcja wyszła od premiera Niderlandów. Mark Rutte zastanawiał się nad ponownym utworzeniem Unii Europejskiej, ale bez Polski i Węgier. Jak wskazuje Taylor, powołując się na doświadczonych prawników z Europy - te dwa scenariusze byłoby bardzo ciężko zrealizować.

d17nubb

Trzecią opcją, która umożliwiałaby obejście weta Polski i Węgier jest wdrożenie całego funduszu odbudowy poza istniejącymi traktatami przez porozumienie międzynarodowe pozostałych 25 krajów. Jak ocenił komentator "Politico" - trzecia opcja też nie jest doskonała, gdyż w traktacie zapisane jest, że "wzmocniona współpraca nie może naruszać rynku wewnętrznego ani spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej" a także, że "respektuje kompetencje, prawa i obowiązki tych państw członkowskich, które w niej nie uczestniczą".

Jak dodaje jednak Paul Taylor, aby zabezpieczyć się nad polsko-węgierskim weto, pozostali członkowi Unii Europejskiej powinny przynajmniej rozpocząć prace legislacyjne nad utworzeniem funduszu naprawczego poza UE.

Źródło: politico.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17nubb

Podziel się opinią

Share
d17nubb
d17nubb
Więcej tematów