Trwa ładowanie...

Budżet UE. PiS chce weta Polski. A Gowin twierdzi, że kompromis jest możliwy

Wicepremier Jarosław Gowin na konferencji w Brukseli przekonywał, że możliwy jest kompromis ws. budżetu UE. "Nawet jeżeli nie w formie otwarcia na nowo dyskusji nad kształtem tego rozporządzenia, to w postaci wiążących deklaracji interpretacyjnych" - stwierdził Gowin cytowany przez PAP.
Share
Budżet UE. Jarosław Gowin: "Kompromis jest możliwy"
Budżet UE. Jarosław Gowin: "Kompromis jest możliwy"Źródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d10wj0r

Polska i Węgry sprzeciwiają się, by w budżecie UE środki były powiązane z praworządnością i grożą wetem. Wciąż trwają negocjacje na najwyższym szczeblu. Weto oznaczałoby utratę dla Polski 64 mld euro w ciągu trzech lat.

Według informacji Wirtualnej Polski, rząd nie zawaha się zawetować budżetu UE, jeśli unijni decydenci nie zrobią kroku wstecz w sprawie oceny stanu praworządności w krajach członkowskich. Liderzy koalicji rządzącej w Polsce przyjęli wspólne stanowisko w tej sprawie. Ale na naradzie w centrali PiS doszło do "spięcia" podczas dyskusji o ewentualnym wecie.

Mimo tego, że politycy PiS chcą weta, a Zbigniew Ziobro jednoznacznie się go domaga, z obozu władzy dochodzą sprzeczne sygnały w sprawie powiązania budżetu z praworządnością.

d10wj0r

Podczas rozmów z unijnymi komisarzami w czwartek, Jarosław Gowin starał się wytłumaczyć, dlaczego Polska wnosi zastrzeżenia do mechanizmu warunkowości. Przestawiał też argumenty, które miałyby dotyczyć kompromisu - informuje PAP.

Gowin uważa, że prowizorium budżetowe byłoby dla Polski i innych krajów UE czymś niekorzystnym wbrew niektórym głosom w polskiej debacie publicznej.

- Uważam, że w interesie wszystkich Europejczyków jest znalezienie dobrego kompromisu.Taki kompromis jest możliwy nawet jeżeli nie w formie otwarcia na nowo dyskusji nad kształtem tego rozporządzenia, to w postaci wiążących deklaracji interpretacyjnych - stwierdził Jarosław Gowin. I podkreślił, że ma nadzieję, iż porozumienie zostanie osiągnięte.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ewentualne weto nie tylko uruchomi w sposób automatyczny procedurę prowizorium budżetowego, ale może też uruchomić, co moi rozmówcy nazywali planem B, planem, o którym mówią bardzo niechętnie, a którego całkowicie nie wykluczają, czyli jakąś formę współpracy między 25 pozostałymi państwami unijnymi - powiedział Gowin cytowany przez PAP.

d10wj0r

Horror na fermie norek. "Musiałam robić przerwy podczas oglądania"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10wj0r

Podziel się opinią

Share
d10wj0r
d10wj0r
Więcej tematów