BTSK: ten sam lider, zmieniony statut
Jan Syczewski został po raz trzeci z rzędu wybrany w niedzielę na przewodniczącego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego w Polsce (BTSK). Przez ostatnie cztery lata pracę w BTSK łączył z obowiązkami posła SLD. Na nową kadencję zapowiada m.in., że formalnie apolityczna dotychczas organizacja, nie będzie wyrzekała się polityki.
Wyboru i zmian w statucie dokonano w Białymstoku w czasie 14. Krajowego Zjazdu Delegatów tej organizacji. Wśród gości byli m.in. ambasador Białorusi w Polsce, konsulowie z Białegostoku i Gdańska oraz przedstawiciele białoruskich ministerstw kultury i spraw zagranicznych.
Jan Syczewski bardziej znany stał się kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami, gdy media nagłośniły jego wystąpienie na zjeździe ludowym w Mińsku na Białorusi, gdzie krytykował demokrację w Polsce. SLD wycofało go wtedy ze swojej listy wyborczej. W jesiennych wyborach Syczewski startował jako kandydat niezależny do Senatu i nie zdołał uzyskać mandatu.
Obradujący w Białymstoku delegaci zmienili niektóre zapisy w statucie BTSK. M.in. wycofali zapis o apolityczności towarzystwa oraz zakazie przynależności do niego osób zajmujących wyższe stanowiska w partiach politycznych. Chodziło przede wszystkim o dostosowanie zapisów do praktyki: BTSK w kilku ostatnich wyborach popierał lewicę, a w 1997 roku Jan Syczewski wystartował nawet z jego listy SLD do sejmu. Zmiana zapisów umożliwi m.in. startowanie kandydatów BTSK w wyborach samorządowych.(kar)