Trwa ładowanie...
dqyqfph

Brytyjski Trybunał wydał wyrok ws. praworządności. Jest zgoda na ekstradycję Polaków

Wysoki Trybunał Wielkiej Brytanii odrzucił wnioski trzech Polaków, którzy chcieli zakazu ekstradycji do kraju z powodu naruszenia praworządności w naszym kraju. Tym samym nie stwierdzono okoliczności, wedle których nie mogliby liczyć na uczciwy proces.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trybunał zgodził się na ekstradycję Polaków
Trybunał zgodził się na ekstradycję Polaków (Fotolia)
dqyqfph

Sprawa dotyczy trzech Polaków Pawła L., Dariusza L. i Piotra C. Mężczyźni apelowali o odstąpienie ekstradycji do Polski, z powodu kłopotów z praworządnością w naszym kraju. Nie mogliby liczyć przez to na uczciwy proces. Wysoki Trybunał uznał, że biorąc pod uwagę obecny poziom sądownictwa w Polsce nie ma podstawy do odmowy ekstradycji.

Sąd uznał, że w przypadku Polaków nie można mówić o ryzyku braku możliwości uczciwego procesu, bo ich ekstradycja ma związek ze zwykłymi przestępstwami. Zawieszenie deportacji może być jedynie uznane w przypadkach szczególnego zagrożenia naruszenia art. 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w kwestii prawa do sprawiedliwego procesu. To pierwszy tego typu wyrok w Wielkiej Brytanii.

W połowie marca prawnicy Artura C. sprzeciwili się jego ekstradycji do Polski powołując się właśnie na kwestię zagrożenia praworządności w naszym kraju. Irlandzka sędzia Aileen Donnelly przychyliła się wtedy do argumentacji adwokatów. Podobnie reagowały też m.in. sądy z Holandii czy Hiszpanii. Z kolei w sierpniu swoje orzeczenie wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

dqyqfph

Zobacz także: Jacek Sasin: "Nie pracujemy nad żadną ustawą o Sądzie Najwyższym, a polexit to bzdury”

Źródło: judiciary.uk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqyqfph

Podziel się opinią

Share

dqyqfph

dqyqfph
Więcej tematów