Trwa ładowanie...
d3pux78

Holenderski sąd wstrzymał ekstradycję Polaków. Powodem "brak praworządności"

Sąd w Amsterdamie wstrzymał ekstradycję trzech Polaków ze względu na rzekomy brak praworządności polskiego wymiaru sprawiedliwości. To pokłosie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z lipca tego roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Holenderski sąd chce sprawdzić, czy Polacy mogą liczyć na uczciwy proces
Holenderski sąd chce sprawdzić, czy Polacy mogą liczyć na uczciwy proces (iStock.com)
d3pux78

Holenderski sąd wysłał pytania dotyczące niezależności sądownictwa do sądów w Poznaniu, Warszawie i Gliwicach, gdyż to one wystąpiły z wnioskami o ekstradycję zatrzymanych Polaków. To pokłosie orzeczenia TSUE w sprawie ekstradycji Polaka, który w Irlandii został skazany za przemyt środków psychoaktywnych. Wówczas irlandzka sędzia Aileen Donnelly zgłosiła wątpliwości co do niezawisłości sądów w Polsce.

25 lipca TSUE wydał wyrok stwierdzający, że "rozważający wydanieinnemu krajowi poszukiwanego listem gończym sąd musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby po ekstradycji być narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu".

Podobne pismo wpłynęło również do Sądu Okręgowego w Rzeszowie również wpłynęło pismo. Madrycki sąd pytał w nim o niezależność, nieusuwalność i zasady możliwej odpowiedzialności dyscyplinarnej rzeszowskich sędziów. Od odpowiedzi na wspomniane pytania uzależnił decyzję o wydaniu Polsce poszukiwanego listem gończym obywatela Hiszpanii.

d3pux78

Źródło: rmf24.pl

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pux78

Podziel się opinią

Share

d3pux78

d3pux78
Więcej tematów