Trwa ładowanie...

To kluczowa broń. Brytyjczycy nie mają złudzeń

Najważniejszy polem rywalizacji w wojnie pomiędzy Rosją a Ukrainą jest pokonanie naziemnych systemy obrony przeciwlotniczej przeciwnika, przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosyjska wyrzutnia rakiet w Ukrainie/ zdj. ilustracyjneRosyjska wyrzutnia rakiet w Ukrainie/ zdj. ilustracyjneŹródło: Licencjodawca, fot: East News, Laski Diffusion
d2y4gvl
d2y4gvl

Po stronie rosyjskiej krytyczną i w dużej mierze skuteczną rolę odgrywa SA-15 Tor. Jest to system pocisków krótkiego zasięgu typu ziemia-powietrze. Jego maksymalny zasięg to 15 km. SA-15 jest obsługiwany przez jednostki obrony powietrznej armii rosyjskiej. Służy do ochrony pierwszej linii wojsk lądowych, wyjaśniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jak dodano, kontrastuje to z innymi systemami krótkiego zasięgu, takimi jak SA-22 Pancyr. Są one obsługiwane przez rosyjskie siły powietrzne. Zazwyczaj chronią węzły dowodzenia, systemy pocisków ziemia-powietrze dalekiego zasięgu i bazy lotnicze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komisje nie zatopią PiS? "Plemiona ufają kacykom i szamanom"

"Działając jako faktyczna pierwsza linia rozbudowanej rosyjskiej sieci obrony powietrznej na Ukrainie, SA-15 jest obecnie szczególnie wykorzystywany do przeciwdziałania ukraińskim operacjom bezzałogowych statków powietrznych. Jednym z kluczowych ograniczeń systemu w obecnej wojnie jest prawdopodobnie wytrzymałość jego załogi. Przy ustalonym przydziale tylko trzech osób do każdego systemu, jest wysoce prawdopodobne, że utrzymywanie wysokiego stanu gotowości przez dłuższy czas stanowi ekstremalny test wytrzymałości" - napisano.

d2y4gvl

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj