Trwa ładowanie...

Brytyjczycy ostrzegają: polskie szkoły na Wyspach mają związki z narodowcami

Poczytny brytyjski dziennik "The Guardian" informuje o związkach polskich sobotnich szkół na Wyspach z organizacjami skrajnie prawicowymi. Placówki te mają chętnie zapraszać do siebie nacjonalistów i przedstawicieli organizacji uważanych za szerzące nienawiść.

Brytyjczycy ostrzegają: polskie szkoły na Wyspach mają związki z narodowcamiŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1sm9rq

Dziennik wymienia trzy polskie placówki edukacyjne: szkołę z Southampton, Harlow oraz Blackburn. Jak dowodzi autor materiału gościły one osoby lub pojawiały się w nich symbole, które w swoich raportach umieszcza m.in. antyfaszystowska brytyjska organizacja Hope Not Hate ("Nadzieja, nie nienawiść").

Według autora artykułu szkoła w Southampton ma na swoim profilu na Facebooku promować wydarzenia organizowane przez Ogniwo. "Niektórzy członkowie Ogniwa wyrażali rasistowski sentymenty, a na stronie grupy na Facebooku pojawiło się zdjęcie na tle baneru 'Europa będzie biała, albo niezamieszkana'. Zdjęcie zostało już skasowane" - pisze autor artykułu w "The Guardian".

Ogniwo, jak przypomina dziennik, wspiera także księdza Jacka Międlara. Niedawno zarzucono mu w Wielkiej Brytanii propagowanie antysemityzmu i islamofobii, co skończyło się wydaniem mu zakazu wjazdu na Wyspy.

d1sm9rq

Dyrektor szkoły w Southampton tłumaczy, że kilkoro rodziców dzieci uczących się w szkole to członkowie Ogniwa. Nie widzi tez nic dziwnego w tym, że szkoła czasem współpracuje z podobnymi grupami przy organizacji wydarzeń.

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Juliana Tuwima w Harlow ma na swojej stronie internetowej zdjęcie Mariana Kowalskiego, byłego wiceprezesa Ruchu Narodowego. W ubiegłym roku spotkania z Kowalskim były na wyspach odwoływane po interwencji lokalnych władz.

Na jednym ze zdjęć Kowalski jest z Michałem N., jednym z czterech skazanych Polaków za udział w brutalnych zamieszkach w Liverpoolu w lutym 2016 roku.

d1sm9rq

Dyrektorka szkoły, która nosi takie samo nazwisko jak Michał N., tłumaczy, że spotkanie z Kowalskim nie było planowane. Miał on jedynie namawiać uczniów i rodziców do wspierania kampanii zbierania żywności dla weteranów wojennych. Wyjaśniła również, że Michał N. jest rodzicem jednego z uczniów i od lat jest zaangażowany w tę kampanię.

Tymczasem na stronie Polskiej Szkoły Sobotniej w Blackburn im. Adama Mickiewicza widać zdjęcia dzieci, które występują na tle baneru organizacji Niepodległa Polska. Organizacja ta wspiera ks. Jacka Międlara i organizowała niedawno spotkania z Rafałem Ziemkiewiczem w Wielkiej Brytanii. Zostały one jednak odwołane po interwencji brytyjskiej parlamentarzystki Rupy Huq, która złożyła w tej sprawie wniosek do departamentu brytyjskiego rządu odpowiedzialnego m.in. za bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Szkoła zaprzeczyła związkom z tą organizacją. Po rozmowie z dziennikarzem "The Guardian" zdjęcia z banerem organizacji Niepodległa Polska zniknęły z jej strony.

d1sm9rq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sm9rq
Więcej tematów