Trwa ładowanie...
pkw

Brudziński wyznaczył kandydatów na PKW. Jest decyzja PKW

Państwowa Komisja Wyborcza spotkała się z trzema kandydatami na Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Przedstawił ich minister spraw wewnętrznych i administracji. PKW, mimo wcześniejszych narzekań, ich nie odrzuciła. Zdecydowała o powołaniu Magdaleny Pietrzak.

Share
Brudziński wyznaczył kandydatów na PKW. Jest decyzja PKW
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1hjhgl

Magdalena Pietrzak, Mirosław Sanek i Paweł Szrot - to ich szef MSWiA przedstawił jako kandydatów na szefa KBW. PKW wybrało Pietrzak. Funkcję zacznie pełnić od 3 marca. To zastępca dyrektora Departamentu Spraw Parlamentarnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pojawia się pytanie, czy PKW wybrało mniejsze zło. Wcześniej bowiem szef PKW Wojciech Hermeliński podkreślał: - Spodziewaliśmy się, że kandydaci będą pochodzili ze sfery nie tak bardzo związanej z polityką. Trzeba przyznać z ubolewaniem, że te trzy osoby są ściśle związane z władzą wykonawczą.

d1hjhgl

Po spotkaniu z kandydatami powiedział na konferencji: - Nie można powiedzieć, że pani Pietrzak nie była związana z władzami. Ubolewam, że kontakt z władzą był ścisły. Wiedza i praktyka, którą zdobyła w kontakcie z samorządem były jednak wartością, która między innymi zdecydowała o jej powołaniu -stwierdził

- Kandydatury były wyrównane. Pani Pietrzak się jednak wyróżnia - dodał. Nowa szefowa KBW została wybrana niejednomyślnie, ale większością głosów.

Cała sprawa mogła potrwać dłużej

Przypomnijmy, ze zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego nowy Szef KBW ma zostać powołany przez PKW spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Przed ich przedstawieniem kandydatury te minister konsultował z szefami kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta.

W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń do kandydatów, PKW niezwłocznie ma poinformować o tym ministra, który przedstawi kolejne dwie kandydatury, również skonsultowane z szefami trzech kancelarii. Jeśli żaden z kandydatów na szefa KBW ponownie nie zostanie zaakceptowany, wtedy szefa powoła minister spraw wewnętrznych. Podjęcie tych kolejnych kroków okazało się jednak niepotrzebne.

Zobacz także: Idą arktyczne mrozy. "To może być najchłodniejszy okres zimy”

d1hjhgl

Podziel się opinią

Share
d1hjhgl
d1hjhgl
Więcej tematów