Trwa ładowanie...
dpvbm63
dpvbm63
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.TVP

Bronisław Komorowski ogłosił datę wyborów parlamentarnych

25 października jako dzień wyborów do Sejmu i Senatu daje PKW możliwość "gładkiego" przejścia od podliczania i ogłaszania wyników referendum, które odbędzie się 6 września, do pracy przy wyborach parlamentarnych - tak prezydent Bronisław Komorowski uzasadnił wybór tej daty. Zadeklarował też, że sam nie będzie kandydował ani do Sejmu, ani do Senatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dpvbm63

Komorowski poinformował, że podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych, które odbędą się 25 października. Ocenił, że wybór tego terminu "to chyba nie jest wielkie zaskoczenie, bo tak naprawdę były do wyboru trzy niedziele październikowe".

- Uzasadnienie jest proste - to jest data, która pozwala stosunkowo gładko przejść Państwowej komisji Wyborczej od ostatecznego zliczania głosów oddanych w referendum do działalności związanej z wyborami parlamentarnymi - powiedział prezydent.

dpvbm63

Prezydent zaznaczył, że o swojej decyzji poinformował premier Ewę Kopacz, a także marszałków Sejmu i Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza. - Liczę, że przekażę tę informację także klubom - dodał prezydent.

Zadeklarował, że nie będzie kandydował ani do Sejmu, ani do Senatu. Dodał, że po zakończeniu swej kadencji, czyli po 6 sierpnia, zwróci się do sądu o zarejestrowanie Instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na zasadach fundacji.

Prezydent zapowiedział jednocześnie, że decyzję w sprawie podpisania ustawy o in vitro podejmie w przyszłym tygodniu i niezwłocznie poinformuje o niej opinię publiczną.

Dodał, że przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu tej i innych ustaw będzie brał pod uwagę przede wszystkim ich zgodność z konstytucją.

dpvbm63

Podkreślił, że debata o in vitro, prowadzona w czasie kampanii przedwyborczej, była bolesna dla wielu osób, które urodziły się dzięki tej metodzie, i dla ich bliskich.

Start kampanii wyborczej

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji odbyło się 8 listopada 2011 r.

dpvbm63

O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

Sondaże przychylne dla PiS

Z ostatniego sondażu pracowni Estymator dla "Newsweeka" wynika, że PiS (wraz z Solidarną Polską oraz Polską Razem) prowadzi w rankingu partii politycznych z poparciem 43 proc. Polaków. Na Platformę Obywatelską zdecydowałoby się zagłosować 28 proc. respondentów, a na podium utrzymał się jeszcze Ruch Kukiza (10 proc.).

Do Sejmu mogłyby wejść jeszcze tylko PSL i SLD, które popiera 5 proc. Polaków. Poniżej progu wyborczego znalazły się: Nowoczesna.PL (4 proc. poparcia), KORWiN (2 proc.) oraz Ruch Narodowy (2 proc.).

Z kolei z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że PiS może cieszyć się 33-proc. poparciem wśród wyborców, PO - 23 proc., natomiast Paweł Kukiz - 18-proc.

dpvbm63

Podziel się opinią

Share

dpvbm63

dpvbm63
Więcej tematów