ŚwiatBrexit: Już dziś kluczowe głosowanie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Brexit: Już dziś kluczowe głosowanie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Brexit coraz bliżej. Wielka Brytania żyje dziś głosowaniem nad postanowieniami dotyczącymi Brexitu. Ewentualne odrzucenie programu Theresy May może mieć bardzo bolesne skutki dla brytyjskiej gospodarki.

Brexit: Już dziś kluczowe głosowanie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Źródło zdjęć: © East News

Brexit – kluczowe głosowanie we wtorek o 20

Brexit już za nieco ponad 2 miesiące stanie się faktem. We wtorek o godzinie 20 w Wielkiej Brytanii odbędzie się kluczowe, dla odejścia z Unii Europejskiej, głosowanie. Brytyjscy politycy opowiedzą się dziś za lub przeciw programowi opuszczenia Unii Europejskiej, za którego treść odpowiada premier Theresa May. Przewidywania dotyczące wyników tego głosowania nie są jednak zbyt optymistyczne. Na ofertę Theresy May nie zamierza przystać opozycja, a także ponad 100 deputowanych z ramienia partii rządzącej. Scenariusz, w którym głosowanie nad programem opuszczenia Unii Europejskiej zakończy się fiaskiem, nie jest zbyt optymistyczny dla brytyjskiej gospodarki.

Brexit – brak porozumienia lub wyjścia z UE

Jeśli Izba Gmin opowie się dziś przeciwko programu wyjścia z UE wypracowanym przez Theresę May, sytuacja gospodarcza w Wielkiej Brytanii może ulec nagłemu pogorszeniu. Po negatywnym wyniku głosowania premier będzie miała jedynie 3 dni na wystosowanie nowej oferty. Brak przyjęcia postanowień dotyczących brexitu może oznaczać opuszczenie UE bez żadnych postanowień (odrzucenie Artykułu 50. Traktatu Unii Europejskiej mówiącego o zasadach wystąpienia z organizacji) lub próbę odłożenia brexitu. Drugi scenariusz wydaje się być pożądany przez opozycję w Wielkiej Brytanii, a zarazem najmniej prawdopodobny. Na odłożenie brexitu musi się bowiem zgodzić Unia Europejska, a w związku ze zbliżającymi się wyborami sytuacja może stać się bardzo trudna. W przypadku odejścia Wielkiej Brytanii bez porozumienia z UE wszelkie kontakty gospodarcze Wysp z Europą pozostaną nieuregulowane.

Brexit – konsekwencje braku porozumienia

Najpoważniejszą konsekwencją, którą Brytyjczycy odczują w przypadku dzisiejszego braku porozumienia będzie spadek wartości funta, a w dalszej kolejności spadki na tamtejszej giełdzie.

Właśnie ze względu na ewentualne konsekwencje gospodarcze Theresa May już w weekend zwróciła się do głosujących z prośbą o rozwagę i głosowanie za wypracowanym przez nią programem brexitu.

brexitwielka brytaniatheresa may
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)